V areálu hradu začíná výstavba nového návštěvnického centra. „Před Velikonocemi budeme předávat staveniště,“ poznamenal k zahájení stavebních prací Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, pod jehož správu hrad Kámen patří.

Protože kvůli nouzovému stavu v zemi zatím nesmí do areálu návštěvníci, zůstanou tam v nejbližších týdnech řemeslníci osamoceni. S tím se ale v harmonogramu stavebních prací v letošní sezoně počítalo.

Návštěvnické centrum bude stát na místě někdejšího hradního pivovaru. Ten byl stržen už v sedmdesátých letech dvacátého století, ale tehdy se prostranství důstojné náhrady nedočkalo.

Nové návštěvnické centrum přijde na dvacet milionů, investorem je Kraj Vysočina, který je zřizovatelem Muzea Vysočiny Pelhřimov. „Součástí prací bude archeologický výzkum, firma má i kvůli tomu dva roky na realizaci celého záměru. Kromě toho máme pořád v plánu otevírat hrad na jaře 2022 pro veřejnost po kompletní rekonstrukci expozic, takže by práce mohly být dokončeny současně,“ poukázal na souběh záměrů Ondřej Hájek.

Nové hradní návštěvnické centrum vyjde na dvacet milionů korun, na další dva miliony korun přijdou technologie, jimiž bude centrum vybaveno. Přesunou se tam i pracoviště správy hradu, které se doposud nacházejí v samotném památkovém objektu, jako jsou třeba kanceláře nebo pokladna.

Už v roce 2021 budou dokončeny práce na generální opravě hradní kaple.

Návštěvě památek v obci Kámen na Pelhřimovsku by mělo už od letošní turistické sezony napomáhat, že byl v únoru zprovozněn obchvat obce, díky němuž drtivá většina automobilové dopravy přestala Kámen zatěžovat.