Jednu z nejnavštěvovanějších památek v kraji čeká generální oprava, která potrvá až čtyři roky. Oproti původním předpokladům se však letošní turistická sezona ještě stihne.

Hrad bude otevřený od začátku dubna do konce srpna, až potom se dají do práce dělníci. „V roce 2023 to bude padesátá návštěvnická sezona, která se odehrává po významné a rozsáhlé rekonstrukci hradu v 60. a 70. letech 20. století,“ připomněl Schrek.

Hrad Kámen na Pelhřimovsku. Jeho interiéry, expozice i minulost.
Poslední prohlídka: opravy zavřou na čtyři roky hrad Kámen na Pelhřimovsku

Předpokládané náklady rekonstrukce jsou sto deset milionů, kraj se bude podílet částkou zhruba dvaačtyřicet milionů. „Projekt je rozdělen na tři části – stavební úpravy, realizace nových expozic a restaurátorské práce,“ sdělil hejtman s tím, že je v plánu obnova vnějšího pláště a celková rekonstrukce elektroinstalací.

Návštěvníci se mohou těšit na dvě prohlídkové trasy, jedna bude zaměřená na jednostopá vozidla a jejich vývoj, nově zasáhne i do interiérů. Druhá bude historická. „Využijeme exponáty, které jsou v našich sbírkách. Budou se vztahovat k majitelům, kteří hrad v minulosti vlastnili,“ předeslala již dříve kastelánka hradu Zlata Vobenušková. Obě trasy budou navíc doplněné hernami pro děti.

Jihovýchodní obchvat Jihlavy propojí v první etapě silnice na Znojmo a  na Třebíč. Dělníci začali pracovat na obou koncích části obchvatu nazývané Jih zároveň.
Největší investice kraje? Obchvat Jihlavy, kamenný hospic i oprava hradu Kámen

Na své si za pár let přijdou i návštěvníci, kteří na hradě ocení historická řešení. „Cílem rekonstrukce je návrat některých historických konstrukcí zpět k původní funkci, budou obnovena například rozetová okna s vitráží a pak by mělo dojít k navrácení původního typu kazetových parket do interiérových expozic,“ uzavřel Schrek.