Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hračky opouštějí Kamenici

Kamenice nad Lipou – Na zámku v Kamenici nad Lipou jsou už několik let vystavovány dřevěné hračky sběratele Františka Kyncla.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Zámek hostí i unikátní festival Hračkobraní, zaměřený na hračky z přírodních materiálů. Ilustrační foto:Foto: Deník/Libor Plíhal

V nedávné televizní reportáži Davida Vondráčka v pořadu Reportéři ČT se ale objevila překvapivá zpráva. Kvůli sporům mezi majitelem sbírky a pražským Uměleckoprůmyslovým muzeem (UPM), které zámek už patnáct let spravuje, budou hračky v nejbližší době z Kamenice odvezeny.

„Pan Kyncl zatím odvezl jen nepatrný zlomek svých hraček. Koncem září by ale měly zámek opustit všechny jeho hračky," uvedl správce zámku Luboš Venkrbec.

Spor mezi sběratelem 
a UPM je spletitý. Podle ředitelství UPM ve smlouvě stojí, že manželé Kynclovi zapůjčili muzeu nespecifikovaný soubor hraček, který měl být specifikován zápisem do databáze, a na základě těchto soupisů předán do výpůjčky muzeu. Zápisy pak měli Kynclovi provádět bezplatně.

Jen jako úložiště?

„Pro provádění zápisů UPM poskytlo Kynclovým počítač 
i byt, který však manželé použili jako úložiště pro své věci. Kynclovi do dnešního dne neprovedli jediný zápis, a tedy nebyl oficiálně zapůjčen ani jeden předmět," citovala smlouvu ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.

To potvrzují i slova správce kamenického zámku. „Pan Kyncl dostal zdarma k dispozici služební byt s depozitářem. Nemusel platit ani nájem v prostorách, kde své hračky vystavoval. A mám dojem, že zpočátku mu bylo propláceno i cestovné," řekl Venkrbec.

Z dalších informací, které UPM Deníku poskytlo, vyplývá, že do prostor muzea byla umístěna část sbírky, ovšem bez oficiálního předání.
„Lze tedy k dnešnímu dni konstatovat, že UPM nemá zapůjčený žádný předmět ze sbírek manželů Kynclových," dodala Koenigsmarková.
Manželé Kynclovi se dále ve smlouvě měli zavázat, že ve svých závětech zapůjčenou sbírku odkáží UPM. „Závěť jsme viděli až v pořadu České televize, podle ní manželé našemu muzeu odkazují ideální polovinu zapůjčených předmětů – tedy neodkazují nic, protože UPM nemá oficiálně nic zapůjčeno," osvětlila Koenigsmarková.

Sběratele Františka Kyncla i jeho manželku Lýdii jsme kontaktovali, ale odmítli se pro Deník k tématu vyjádřit. „Zásadním problémem bylo nedodržení smluvních podmínek ze strany manželů Kynclových, dále opakované snahy o zasahování do chodu provozu zámku a opakovaný nátlak pana Kyncla na  UPM, aby zaměstnalo jeho manželku, byť to smlouva vylučovala," shrnula ředitelka UPM.

O vysokých nárocích sběratele hovoří i správce kamenického zámku. „Některé požadavky pana Kyncla byly neřešitelné. Chtěl třeba stavební úpravy v památkově chráněné budově," dodal Venkrbec.

Podobný pohled zaujímá i starosta města Ivan Pfaur. „S panem Kynclem byly od počátku problémy. Už při předávání sbírky měl obrovské požadavky a pořád měnil už vyřešená rozhodnutí. Nechtěl se zaštiťovat Kamenicí. Nakonec město muselo z projektu úplně odstoupit," řekl starosta.
Odliv hraček by naštěstí na zámek i město neměl mít zásadní dopad. „Spoléháme na to, že muzeum má další sbírky, které u nás vystaví. Momentálně tu máme část výstavy angličáků. Až oběhne další města, mohla by tu zůstat," přemítal starosta. Podle Venkrbce by zase zámek mohl hostit výstavu historických hodin či historického nábytku.

Kauzu zaznamenali i obyvatelé města a turisté z dalekého okolí. „Volali mi pravidelní návštěvníci i chalupáři, že je veliká škoda, že o takovou krásnou sbírku přijdeme. Dokonce chtěli, aby ji město koupilo, jenže to není tak jednoduché," uzavřel Pfaur.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Volby ve Včelničce.
4

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

V Nové Cerekvi nenechali volit muže, který měl nesrovnalosti s trvalým bydlištěm

Nová Cerekev – V Nové Cerekvi na Pelhřimovsku mělo v pátek v 18 hodin odvoleno 145 voličů. Desítka z nich přišla do volební místnosti na radnici městyse s volebním průkazem.

V nejmenší obci v zemi přišel k volbám první volič krátce před patnáctou hodinou

Vysoká Lhota – Do nejmenší obce v České republice, Vysoké Lhoty na Pelhřimovsku, přišel první z patnácti zapsaných voličů v pátek odpoledne zhruba deset minut před patnáctou hodinou.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení