Festival vyhlášený svou pohodovou atmosférou v pěti dnech přinesl přehlídku hraček z přírodního materiálu, jejich výrobců či návrhářů, tvůrčí dílny s možností vyzkoušet si výrobu jednoduchých hraček, zajímavé výstavy a divadelní či kejklířská vystoupení.

Nadšení dětí, ale i některých dospělých nebralo konce a někdy bylo doslova nakažlivé. „No neodolala jsem, prostě jsem šla taky jezdit. Míša vláčky miluje, tak já taky, to je bez debat," smála se u dřevěné vláčkodráhy Martina Černá z Jihlavy. Ta jezdí se svojí rodinou na festival pravidelně už několik let. „Akce je báječná. Navíc nás letos baví kejklíři, kteří nemají chybu," dodala Martina Černá.

Originální výrobci

Děti mohly vyzkoušet nebo si rovnou zakoupit nejenom vláčky, ale i další hračky vyrobené vesměs ze dřeva či textilu, které se navíc – u nejmenších dětiček - zaměřují na jemnou motoriku a jednoduché kreativní a kombinační myšlení.

„Nádvoří je limitované, proto tu máme stabilně čtrnáct výrobců. Snažíme se, aby se vždy jednalo o hračky z přírodních materiálů, aby to byly originální výrobci a ne žádní prodejci. V parku tomu už necháváme trošku volnější průběh," přiblížil vedoucí Správy kulturních zařízení Města Kamenice nad Lipou, Petr Pech. Ten dodal, že kostra festivalu se jim osvědčila, tak ji letos nijak zvlášť neměnili. „Do programu jsme vložili pouze více kejklířských vystoupení, která měla obrovský úspěch. Z výstav pak vede unikátní přehlídka „angličáků" a dále stavebnice Merkur, kde si může každý postavit, co chce," nechal se slyšet Petr Pech.

I na Hračkobraní platilo staré známé pořekadlo – Kdo si hraje, nezlobí. A tak korálky navlékaly s malými slečnami maminky nebo babičky. A s auty na ovládání v parku zase jezdili spíše tatínci či dědečkové. „Pohrál jsem si i já. Měl jsem tu vnoučka, se kterým jsme téměř všechno obešli. Hračkobraní je totiž určené pro děti od několika měsíců až po dospěláky do 99 let," komentoval vedoucí Správy kulturních zařízení Města Kamenice nad Lipou.

Přijel i kreslíř Ivan Steiger

Pětidenní festival plný hraček je svým rozsahem v České republice bezesporu unikátní. Každoročně si jej nenechají ujít tisíce lidí z tuzemska i zahraničí – konkrétní počet je vždy mezi šesti až sedmi tisíci. Ani letos tomu nebude jinak. Letošní Hračkobraní navíc přivítalo i uznávaného kreslíře a karikaturistu Ivana Steigera, který začal soukromě sbírat hračky někdy v 60. letech 20. století. Počátkem 80. let otevřel první muzeum hraček v Mnichově, v roce 1987 otevřel další muzeum v Pasově, které později přenesl do Prahy, kde bylo otevřeno v roce 1994. „Když sem přišel, tak byl v šoku, protože o ničem takovém nevěděl. Říkal, že je to neskutečná akce, že nic podobného ještě neviděl, což mě osobně hrozně potěšilo," neskrýval radost Petr Pech.

Nicméně, fakt je, že jakmile skončí Hračkobraní, zbalíme stánky, tak už začneme přemýšlet, už jenom proto, že máme v hlavě čerstvé ohlasy návštěvníků, co se jim líbí nebo co by naopak vylepšili, takže dokud to máme takzvaně v hlavách, tak už spřádáme plány na další ročník. Jinak je to průběžně celoroční práce.

Dnes už je arkádové nádvoří zámku v Kamenici nad Lipou i jeho zahrada, v níž se nachází přibližně 800 let stará lípa, bez všudypřítomného mumraje, nicméně už nyní pořadatelé vymýšlejí, čím dalším by mohli ozvláštnit další ročník tohoto unikátního a především pohodového festivalu. „Už když balíme stánky, tak začínáme pomalu přemýšlet o dalším Hračkobraní. Už jenom proto, že máme v hlavě čerstvé ohlasy návštěvníků, co se jim líbí nebo co by naopak vylepšili, takže dokud to máme takzvaně v hlavách, tak už spřádáme plány na další ročník. Jinak je to průběžná celoroční práce," uzavřel Petr Pech.