Nejen Pelhřimovsko zasáhly v minulém týdnu opakované deště, které houbám do jisté míry prospěly. „Nevím jak na jiných místech, ale deště houbám v lesích nedaleko Bohdalína jednoznačně pomohly. Před dvěma dny jsem vyrazil na houby a nikdy bych nečekal, že si domů z lesa přinesu hned dva přetékající košíky. Suchohřiby se to doslova jen hemžilo,“ vylíčil návštěvu lesa houbař Stanislav Tischler.

Výlet do lesa před několika dny nechtěl v žádném případě označit za hledání hub. „Nebylo to hledání, ale sbírání hub. Šli jsme od jedné houby k další houbě,“ doplnil popis čerstvého houbařského zážitku Tischler.

S nástupem tohoto týdne přišla pro změnu tropická vedra. „Pokud se teploty udrží kolem 28 stupňů, houbám se bude i nadále v růstu docela dařit. Překročení teplotní hranice 30 stupňů Celsia by však mohlo být houbám osudné,“ upozornil Jiří Burel, předseda Mykologického klubu Jihlava.

Houbařská sezona, která doposud plošně nenastala, se - byť v menší míře - na ostatní místa určitě dostaví. „Tři týdny od dešťů je nejlepší doba pro růst hub. Je možné, že se růst hub opozdí, nebo v extrémním případě vůbec nedostaví, ale drobné náznaky růstu hub jsou již teď na některých místech patrné,“ popsal aktuální situaci Burel.

Vláha je pro růst hub bezpochyby důležitá. „Vydatné deště s sebou ale přinesly plísně. Napršelo opravdu dost. V meších a rašeliništích se však naštěstí začínají znovu objevovat nové plodnice,“ podotkla Eva Hejsková, místopředsedkyně Mykologického klubu Jihlava.

Houbařské úlovky se s lokalitou výrazně liší. „V lesích blízko Olešné jsem doposud žádné houby nenašel. Nerostou ani prašivky, které dle mých zkušeností obvykle předchází růstu ostatních hub,“ pronesl zklamaně houbař František Poul.

Pestrost druhů se v lesích čím dál tím víc zvyšuje. „Největší radost jsem měla pochopitelně z objevu několika holubinek mandlových a sluky svrasklé. Ty jsou chutné a při troše talentu se z nich dá připravit doslova kulinářský pokrm,“ pochlubila se Hejsková.

Kromě hnědých hřibů rostou například kováři, holubinky, ryzce či klouzci. „Babky jsou ve velmi špatném stavu, rostou hodně lišky,“ zmínil Burel. „Růžovku a muchomůrku jsem neviděla ani jednu,“ uzavřela výčet hub Hejsková.