Všichni chodí do lesa a tráví tam hodně času, ale mnohdy přitom zapomínají na stále hrozící nebezpečí všudypřítomných klíšťat. „Letos to s klíšťaty není nijak mimořádné. Zaznamenali jsme jejich běžný výskyt, oproti minulým rokům to na Pelhřimovsku nevybočuje. Konkrétní místa, kde by se třeba vyskytovala víc, se moc dobře vytipovat nedají,“ uvedl Ladislav Koblížek, vedoucí protiepidemického oddělení pro Pelhřimov. To ale neznamená, že by se mělo polevit na ostražitosti.

„Právě začíná pro klíšťata nejlepší sezona, je vlhko a teplo. S oteplením se stávají mnohem aktivnější. Lidé by se měli po každé výpravě do přírody zkontrolovat,“ upozornila pelhřimovská epidemioložka Marie Samková.

Z jejích dalších slov ale vyplynulo, že letos situaci téměř nikdo nepodcenil. „Od začátku roku jsme dosud neměli hlášený jediný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou. To se nám povedlo jako jedinému okresu na Vysočině,“ informovala Samková.

V okolí nákaza řádí

Lymskou boreliózou se nakazilo 10 lidí, proti ní ale očkování neexistuje. Nejvíc případů nákazy bylo na Žďársku a Třebíčsku. Proti encefalitidě se přitom dá očkovat celý rok. „Teď v létě se používá zkrácený způsob, kdy se druhá dávka podává už za dva týdny po první vakcinaci. Poté se riziko nákazy výrazně snižuje, ale v těch jarních měsících je to samozřejmě výhodnější,“ vysvětlil Ladislav Koblížek.

Očkování je zřejmě hlavní faktor malého výskytu onemocnění. Podle epidemiologů lidé také v hojné míře používají různé ochranné prostředky a repelenty. Pokud si na sobě člověk zjistí klíště, měl by ho v první řadě vyndat a pak pozorovat místo, kde bylo.

Zarudnutí a bolesti jsou příznaky boreliózy a žádají si lékařskou pomoc. Ten většinou doporučí antibiotika.

Klíšťata se ovšem v přírodě vyskytují celý rok, takže ho člověk může přinést i v zimě. Proto by se měl kontrolovat pokaždé. Máme pro klíšťata, bohužel, ideální klima.