Tak by se dala popsat situace, která nyní panuje v pelhřimovské nemocnici.

Zatímco v prvních dnech po změně platby v krajských nemocnicích byli pacienti při přijímání daru spíše zdrženliví, nyní už to tak jednoznačné není.

„Za hospitalizace podle aktuálních výsledků našeho průzkumu zaplatí jen osm procent pacientů. Zbylých 92 procent přijme dar od kraje Vysočina. Podobně je na tom i lékárna. Tam kraj zaplatí za pacienty v jednaosmdesáti procentech,“ popsala Jana Horáková z kanceláře ředitele.

Třicet korun ano, několik set už ne

Naopak ošetření na pohotovosti a v jednotlivých odborných ambulancích lidé v sedmdesáti procentech zaplatí ze svého. „Třicet nebo devadesát korun lidé zaplatí spíše než třeba několik set za pobyt na nemocničním lůžku. Právě při hospitalizacích, kde se platba dostává za několik dní do vyšších částek, lidé přijímají dar z krajské pokladny nejvíce,“ shrnula Horáková.

Rodiče většinou neplatí za děti

Rozdíl je ale i ve způsobu platby v jednotlivých odborných ambulancích. Například na dětském oddělení jsou výdaje kraje za pacienty vyšší.

„Dospělí při ambulantním ošetření platí většinou ze svého. U dětí ale zhruba v osmdesáti procentech přijímají dar,“ sdělila lékařka Jitka Brožová. Dětem do osmnácti let navíc zanedlouho zmizí povinnost platby u lékaře úplně.

Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění mimo jiné i s touto změnou ve středu podepsal prezident Václav Klaus.

„Za hospitalizaci by ale měly děti do osmnácti let platit dál. Osvobození se týká jen platby při vyšetření u lékaře,“ upřesnila Brožová.
Také na gynekologické ambulanci budoucí maminky raději přijímají dar.

„Hodně jich je ale od placení osvobozeno. Docházejí hlavně na preventivní prohlídky, při kterých se platit nemusí. U nás se tedy na poplatcích mnoho nevybere,“ doplnila lékařka z gynekologie Miluše Rásochová.