Podobně jako loni, kdy tento typ služeb na Pelhřimovsku oslavil pět let existence, bude i letos akce rozdělena na přednášky a semináře jak pro odborníky z oblasti zdravotnictví, tak pro širokou veřejnost. V úterý ve 12.30 hodin v hotelu Slávie se koná seminář pro zdravotní sestry, ve 14 hodin pak naváže konference pro lékaře v zasedací místnosti pelhřimovské nemocnice.
Ve středu v 17 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny pak poběží program pro veřejnost. Při něm pohovoří koordinátorka domácí hospicové péče Markéta Vavrečková o poradně pro pozůstalé. Vystřídá ji psycholožka Denisa Vrbová z pelhřimovského Fokusu, která zmíní roli psychologa v péči o umírající i pozůstalé. Přednášky doplní konkrétní ukázky péče Charity.
Hovory o smrti
Netradiční novinkou letošních Dnů hospicové péče je divadelní představení Oskar a růžová paní. Hraje se v pelhřimovském divadle ve čtvrtek od 19.30 hodin. Kulturní událost s tématem akce úzce souvisí. Hra vychází ze stejnojmenné knihy francouzského autora Érica-Emmanuela Schmitta. Ta popisuje desetiletého chlapce, který umírá na leukémii a vede vážné i humorné hovory s ošetřovatelkou v růžovém úboru.
„Některým lidem se už při čtení plakátu chce brečet, ale podle mě je třeba i s dětmi o umírání hovořit. Existuje i několik dalších knih, například Anna a Anička z hospice Cesta domů, kde dívka je s babičkou do jejích posledních chvil, anebo Návštěva malé smrti autorky Kitty Crowther," uvádí Vavrečková s tím, že mezi „hospicové" klienty Charity nepatří jen ti nejstarší lidé, ale třeba i rodiče menších dětí.
Pelhřimovská charita nabízí terénní hospicovou péči už šest let a zájemců o ni přibývá. Zatímco loni přímou péči, nepočítaje poradenství, využilo 21 lidí, letos už to bylo 30.
„V poslední době také hodně spolupracujeme s lékaři, uspořádali jsme pro ně dva semináře. Řada z nich už nás sama v nemocnici doporučí nebo na nás předá kontakt," doplňuje Vavrečková.
Charitě ke kvalitnějším službám – nejen těm hospicovým – teď nově pomáhá i nové auto, které bylo financováno hlavně z grantu Kraje Vysočina. Tím pádem se její pracovníci dostanou i do vzdálenějších míst okresu.
Na Vysočině dosud není žádný takzvaně kamenný hospic, pomoc v posledních chvílích člověka tak obstarává pouze terénní hospicová péče. Charita ji neposkytuje jen samotným umírajícím, ale také jejich blízkým.
Ti si mohou například zapůjčit kompenzační pomůcky nebo mohou využít poradenství a non-stop pohotovost. Kompletní tým terénní péče tvoří lékař, sociální pracovník, duchovní, psycholog a také osobní asistentky a zdravotní sestry.