Málo předškoláků je hlavní důvod, proč tamní obecní úřad uvažuje o zrušení provozu školky.

Na úřední desce před obecním úřadem visí jména dětí, které se v dubnových zápisech přihlásily k docházce v příštím školním roce.

V rozpočtu peníze jsou

Jak ale uvedl starosta Horní Vsi Pavel Pilát, rodiče tří dětí se na poslední chvíli rozhodli přihlásit své ratolesti do Mateřské školky v Horní Cerekvi. „V rozpočtu na provoz peníze jsou. Vzhledem k malému počtu dětí se však udržovat školku při životě nevyplatí,“ odůvodňoval úmysl zastupitelstva starosta Horní Vsi Pavel Pilát.

Rozhodnutí obce ještě není definitivní. Na tamním úřadu se konalo setkání s občany, kde byli seznámeni se současnou situací. „Jednou z variant, jak postupovat dál, je zapsat i děti ve věku do dvou let. Ty ovšem mohou do školky docházet pouze pět dní v měsíci. To by nemělo smysl,“ sdělila ředitelka mateřské školky Marta Makovičková.

Ta, spolu se svojí kolegyní, se stará o chod celé školky. Pokud ji obec zavře, budou si muset hledat jiné zaměstnání. „Hledala bych, kdyby bylo kde. Dneska je to ale v naší branži velmi těžké,“ svěřila se Marta Makovičková.

Rodiče by pak museli své ratolesti předškolního věku vozit do tři kilometry vzdálené Horní Cerekve. Někteří tak činí už dnes.

Názory na zrušení školky se v obci různí. „Byla by velká škoda, kdyby se školka zavřela. Jakmile se jednou něco zruší, jen tak obnovit to nepůjde,“ reagovala na záměr obce Renata Hečsková z Horní Vsi.

„Co se dá dělat. Dětí je zkrátka málo. Nemá cenu to lámat přes koleno,“ mávl rukou přes plot zahrady starší pán, který nechtěl sdělit své jméno.
V Horní Vsi žije tři sta obyvatel, a jak potvrdili někteří domorodci, generace stárne. Nejsilnějším rokem, kdy školku navštěvovalo na třicet dětí, byl rok 1988. Od té doby, jak vypovídá kronika školky, počet dětí klesá.

Rozhodne se do konce měsíce

„Je tady málo práce a mladí odcházejí do měst. Není se čemu divit,“ sdělila postarší žena v tamním obchodě.

Mateřská školka v Horní Vsi byla založena prvního května v roce 1950. Zda se dožije šedesátého výročí, rozhodnou zastupitelé obce už tento měsíc. „Na květnovém zasedání vyřkneme ortel definitivně,“ uzavřel Pilát.

Na rozdíl od Mateřské školky v Horní Vsi, kde je nedostatek dětí, je situace ve velkých městech na Pelhřimovsku opačná. Mnozí rodiče, kteří letos vyrazí se svými ratolestmi k zápisu, například v Pelhřimově, nemusejí uspět. Kapacita tamních mateřských škol je totiž téměř vyčerpaná. „V současné době máme plně obsazeno,“ sdělila ředitelka pelhřimovských školek Věra Harudová.