Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hořepník z nejhoršího venku. Voda naopak stoupala v Želivě

Hořepník – „Voda nám zaplavila téměř celou zahradu, bohudík se nedostala do chalupy. Je to svinstvo, po letech opět nečekané překvapení," lamentoval v pondělí dopoledne František Hrdlička, majitel rodinného domu v Hořepníku, který se nachází jen pár metrů od řeky Trnavy.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Sedlická přehrada na Želivce, jejíž nádrž zadrží maximálně 2,3 milionů metrů krychlových vody, začala v pondělí dopoledne přetékat přes jedenáct metrů vysokou zděnou hráz. Foto: Jan Černo

V ní bývá obvykle hloubka okolo třiceti centimetrů, v?neděli odpoledne se však během pár minut, z jindy poklidného toku, stala dravá řeka, která vystoupala téměř ke třem metrům.

„Celá zahrada je zaplavená, ve strašném stavu, vždyť se podívejte, jak to tady všechno vypadá," ukazoval na vodu všude kolem sebe šestasedmdesátiletý František Hrdlička a zároveň si pochvaloval, že má jeho dům vysoký sokl, díky němuž se voda nedostala dovnitř.

„Máme to tu se ženou hrozný. Tady chytám vodu, jak zvíře do kýblů a támhle zahrada souseda byla celá pod vodou. Bohudík už voda opadává," ukazoval už s náznakem radosti v hlase v pondělí dopoledne senior.

Vitální důchodce ale ani po neblahých zkušenostech s?vodou neuvažuje, že by se přestěhoval a vyměnil tak pravidelné zkušenosti s velkou vodou za klidné a „suché" bydlení.

„Říkáme si s manželkou, že už to tu dožijeme. Jsme tu zvyklí," řekl šestasedmdesátiletý muž, na chvíli se zamyslel a dodal: „Stěhovat se nechceme, nějak to tu už doválčíme."

V těsném okolí Trnavy bydlí trvale i s Hrdličkovými asi osm rodin. „Řekl bych, že z 99 procent tam lidé zůstávají, vždycky si zanadávají, ale nakonec zůstanou. Na vodu jsou už svým způsobem zvyklí," potvrdil slova Františka Hrdličky o?tom, že zvyk je železná košile a lidé si v podstatě zvyknou na všechno, starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Voda v Hořepníku zatopila v neděli garáže, zahrady rodinných domů a rekreačních objektů, dílnu a v části Vítovice se pod vodou ocitly i některé hospodářské budovy.

„Voda z Bořetického potoka také ohrožovala bývalý mlýn ve Vítovicích, kde řeka Trnava prostě nepustila vodu z potoka do koryta a ta díky tomu vystoupila," popsal dramatické chvíle starosta.

„Voda nás bohudík nezasáhla, a to i přesto, že máme chalupu pár metrů od řeky. Ale támhle zahrada a chata u Pražáků je kompletně zaplavená," ukazoval z mostu Richard Molnár z Hořepníka.

Další z Hořepnických, Jaroslav Hanousek k tomu dodal: „ Velká voda je tu každou chvíli. Dříve, když tu nebyl násep, tak to bylo daleko horší, teď už to jde."
Třetí povodňový stupeň na řece Trnavě začal platit v neděli po 14. hodině, odvolán byl v pondělí ve čtyři hodiny ráno. Za rychlý nástup vody mohlo podle místních upuštění vody z rybníků na Cetorazku a Těchobuzku.

„Dojel jsem se podívat na soutok Kejtovského potoka a Trnávky, kde už voda vystoupala do značné výšky. Hned mi bylo jasné, že zhruba za hodinu a půl bude voda v Hořepníku. Během chvíle jsme s dobrovolnými hasiči začali na krizových bodech rozmisťovat desítky pytlů s pískem a připravovat čerpadla. V momentě, kdy začala voda rychle stoupat, tak se nedalo odhadnout, jak se situace bude vyvíjet," dodal starosta s tím, že voda bohudík nenapáchala žádné velké škody. „Škody jsou, ale nejedná se o nic výrazného," uvedl Vladimír Kotýnek. Ten přirovnal nedělní velkou vodu k povodni z roku 2006. Tehdy se zvedla hladina Trnavy po jarním tání.

Ovšem nejhorší povodně zažili Hořepničtí v roce 2002. Po děsivé zkušenosti s vodním živlem začali bez váhání řešit protipovodňová opatření. Tehdy vznikla ochranná hráz a v úseku nad a pod mostem bylo zčásti vyčištěno koryto toku. „Potřebovali bychom, aby bylo v úseku pod mostem rozšířeno alespoň o tři sta metrů koryto. Tím by došlo k většímu, rychlejšímu odtoku vody z horní části, protože pod mostem v úseku asi dvě stě metrů se koryto zužuje do trychtýře a tam se voda brzdí a tím pádem nám pravidelně nastoupává do krajů. Co nejdříve zahájíme jednání se správcem toku, tedy povodím Vltavy," nastínil nejbližší plány první muž Hořepníka.

Želivka hlásila pohotovost

Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost platil včera také na Želivce v Želivě. Ta kulminovala v 7 hodin ráno, kdy dosáhla 164 centimetrů a řekou protékalo 33,6 kubických metrů vody za vteřinu.

Normální průtok je tam do 15 kubických metrů za vteřinu. O dvě hodiny později už řeka poklesla o tři centimetry.

Situace na ostatních tocích na Pelhřimovsku byla včera relativně klidná a nevyžadovala žádná mimořádná opatření.

Autor: Alexandra Knapová

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Volby ve Včelničce.
4

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

V Nové Cerekvi nenechali volit muže, který měl nesrovnalosti s trvalým bydlištěm

Nová Cerekev – V Nové Cerekvi na Pelhřimovsku mělo v pátek v 18 hodin odvoleno 145 voličů. Desítka z nich přišla do volební místnosti na radnici městyse s volebním průkazem.

V nejmenší obci v zemi přišel k volbám první volič krátce před patnáctou hodinou

Vysoká Lhota – Do nejmenší obce v České republice, Vysoké Lhoty na Pelhřimovsku, přišel první z patnácti zapsaných voličů v pátek odpoledne zhruba deset minut před patnáctou hodinou.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení