Holandský Waddinxveen smlouvu nečekaně po dvaceti letech ukončil, zrovna když střední školy obou měst oslavovaly 25 let trvání vzájemné spolupráce.

„Jeli jsme tam oslavit výročí spolupráce a vezli jsme tam upomínkové předměty, a oni oznámili, že partnerství s námi končí," uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek.

Dodal, že vedení holandského města se rozhodlo vypovědět partnerství i s dalšími městy v cizině – prý hlavně kvůli šetření financemi. „My to pouze můžeme vzít na vědomí. A vím, že v holandských novinách vyšel článek, kde vypovězení partnerství tamní novináři nehodnotili pozitivně," doplnil Dufek.

Starosta Leopold Bambula dodal, že ukončením partnerství byli překvapeni i někteří lidé z holandské strany.

Podle informací Deníku došlo k mírnému nedorozumění, protože ukončení vztahů mezi městy bylo oznámeno zrovna v době, kdy školy zdůraznily pokračování spolupráce. Smlouvu o partnerství lze vypovědět jednostranně, což se z holandské strany stalo, a to k 31. prosinci. Pelhřimovští zastupitelé to minulý týden vzali na vědomí.

„Naše nadace, která organizovala setkání s vaším městem, má potíže s hledáním nových členů, aby mohla ve svých aktivitách pokračovat. (…) Bez nadace nevidíme žádnou možnost, jak dále naplňovat partnerství mezi městy skutečně kvalitně. Je nám líto, že jsme vám tuto zprávu nesdělili s větším předstihem (…) Na přátelství našich měst nikdy nezapomeneme," stojí v textu pro pelhřimovské zastupitele, pod kterým je podepsán starosta a radní Waddinxveenu.

Předvojem partnerství obou měst byla spolupráce gymnázií obou měst – za to pelhřimovské měl na jejím rozvoji zásluhu hlavně tehdejší angličtinář Jan Bílkovský, později i Radek Daňhel. Iniciativu pak převzala a rozšířila Jana Sankotová, která také vyučuje jazyk, v němž holandsko-české kontakty probíhají, tedy angličtinu.

„Postupně to přerostlo v neoficiální přátelství a setkávání na úrovni studentů i pedagogů. Kromě studia jazyka to má pro studenty přínos i v tom, že vidí, jak žijí jejich vrstevníci v jiné zemi, a poznají jinou kulturu. Kantoři zase mohou porovnat oba školské systémy," vysvětluje Jana Sankotová s tím, že někdy vzniknou tak silná přeshraniční pouta, že někteří lidé při loučení také uroní slzu.

Sebevědomí i jazyk

Studenti jezdí na výměnné pobyty, před kterými dnes běžně předem korespondují po mailech. „Při pobytech se studenti dozvědí i zeměpisné a dějepisné informace o té zemi, vidí, jak se v Holandsku vyrábí sýr nebo pěstují květiny," dodává učitelka pelhřimovského gymnázia. Podle její zpětné vazby od holandských pedagogů čeští studenti za 25 let získali více sebevědomí v komunikaci se svými vrstevníky z Holandska, umí lépe jazyk a umí se lépe vyjádřit.

Je tedy ještě dnes nějaký rozdíl mezi waddinxveenskými a pelhřimovskými studenty? Podle Jany Sankotové se ti holandští více zajímají o Evropskou unii, o židovství nebo o sociální oblast – třeba při návštěvě Pelhřimova mají zájem o provoz domova důchodců. Pelhřimovská angličtinářka věří, že výměnné pobyty i další kontakty s Waddinxveenem budou dál pokračovat.

V tom se shoduje s místostarostou Tomášem Dufkem, který ale dodává, že město už na podporu těchto neoficiálních kontaktů nebude moci čerpat peníze z fondu, který je na mezinárodní partnerství určený.

Místostarosta zároveň nevylučuje, že Pelhřimov v budoucnu bude hledat další partnerské město, i když zatím nepotřebuje počet nijak doplňovat, protože loni nově navázalo partnerství s ukrajinským Mukačevem – v návaznosti na partnerství Kraje Vysočina se Zakarpatím.

Tam se spolupráce rozvíjí a Ukrajinci mají velký zájem na posílení kulturních i podnikatelských kontaktů.

Kromě Mukačeva má Pelhřimov ještě z dob před rokem 1989 tradiční „družbu" s Dolným Kubínem na Slovensku a po roce 1989 navázanou spolupráci s rakouským Sankt Valentinem.

Obyvatelé Pelhřimova tak měli třeba nedávno v divadle možnost shlédnout vystoupení ukrajinského folklórního souboru, na tradiční dožínky do Pelhřimova v srpnu zamířil také lidový soubor z Oravy anebo při partnerské gastronomické akci vařili na jaře ve Slávii, Měsťanském domě a Farmě na oplátku kuchaři ze tří sanktvalentinských restauračních zařízení.

Waddinxveen se nachází v provincii Jižní Holandsko v blízkosti Goudy (proslulé výrobou sýrů) a žije v něm asi 25 000 obyvatel. Tato oblast je nejnižším místem v tamních polderech (až sedm metrů pod mořskou hladinou – autor tohoto článku si vzpomíná, jak ve waddinxveenské škole ukazovali u stropu místo, kam by dosáhla mořská hladina). První zmínka o území je z roku 1233, kdy hrabě Floris IV.  prodal rašeliniště u řeky Gouwe za 200 liber Nicolasi Gnepwijkovi, pánu z Aalsmeeru a Woubrechtu.