Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hola, hola škola volá, aneb je 1. září

Pelhřimovsko - Letošní rok je ve znamení řady odhalení týrání dětí a polemik rodičů s odborníky na téma, co je ještě výchovný trest a co už je týráním dětí. Deník se proto před prvním dnem ve škole ptal prvňáčků na tři otázky.

1.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Klára Alešová

1. Kdybys zlobil/a, dostal/a bys raději nařezáno, nebo zákaz dívat se na televizi (hrát na počítači)?

2. Jakou by sis přál/a odměnu, když ti to ve škole půjde?

3. Proč se těšíš/netěšíš do školy?

Trest? Dětem vadí víc výprask než zákazy

Praha/ Bít nebo nebít, to je otázka, která trápí české politiky, psychology i pedagogy.

Průzkum zpravodajů Deníku mezi šesti stovkami dětí dává za pravdu těm, kteří jsou proti fackám a výpraskům. Více než polovina kluků a děvčat ve věku šest až deset let dává přednost zákazu oblíbené činnosti před tělesným trestem. Mnohé dětiu však oceňují, že když něco provedou, výprask to rychle vyřeší.

#nahled|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa1_010908_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa1_010908.jpg|Anketa s prvňáčky z Pelhřimovska#

„Drtivá většina rodičů své děti miluje a ony milují je. V dětské psychohygieně není možné zatratit rodiče jako osoby chybující a špatné. Takže pokud rodiče v některých mezních okamžicích sáhnou k fyzickému trestu, je to pro dítě jasné sdělení, že ono samo překročilo mez,“ myslí si Dagmar Zezulová ze Svitav, matka dvou vlastních dětí a tří v náhradní rodinné péči.

#nahled|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa2_010908_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa2_010908.jpg|Anketa s prvňáčky z Pelhřimovska#

Debata o přijatelnosti bití se vede i v Evropě. V Německu, Rakousku, Španělsku a skandinávských státech je trestné, když matka či otec dítě uhodí. Zákonný zákaz fyzických trestů poprvé přijali ve Švédsku, a to před 29 lety.

Devatenáctiletá Míša působila ve Frankfurtu nad Mohanem jako au-pair. V rodině lékařů měla na starosti čtyřletého Felixe. „Chlapec se občas choval strašně, bušil do mne pěstičkami, ale nejenže jsem na něj nesměla sáhnout, měla jsem zakázáno i jen zvýšit hlas. Felixova matka mi tvrdila, že na jeho výlevy zlosti musím reagovat objetím a láskou,“ vzpomíná Míša.

#nahled|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa3_010908_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa3_010908.jpg|Anketa s prvňáčky z Pelhřimovska#

Podobné zkušenosti má dalších dvacet dívek, jež hlídací agentura do Německa vyslala. „Jsem přesvědčená, že Felixovi by pár přes zadek velmi prospělo, tahle přepjatá korektní výchova nemůže vést k rozvoji vyvážené osobnosti,“ míní Míša. Ta ale zatím vlastní ratolest nemá.

To lékařka Dagmar Zezulová má naopak zkušeností se svými pěti dětmi víc než dost. „Čekat od rodičů, že se z nich narozením dítěte stanou bezchybné bytosti, je utopie,“ myslí si paní Dagmar. Sama je sice proti fyzickým trestům, ale má pochopení i pro občasný úlet.

#nahled|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa4_010908_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/27/c6/pe_anketa4_010908.jpg|Anketa s prvňáčky z Pelhřimovska#

„Člověk prostě občas dělá i věci, o nichž ví, že nejsou úplně správné. Myslím si, že zákazem v tomto případě nelze dosáhnout kýženého stavu, protože rodiče jsou ve svých postojích nejvíce ovlivněni osobními zkušenostmi, a ty vycházejí z české výchovné tradice. Pokud to některé politiky opravdu trápí, spíše než protifackovacím zákonem by se měli zabývat třeba výchovou k rodičovství už ve školách,“ míní paní Zezulová.
1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení