Pelhřimovská dominanta, zvaná Kalvárie, nebude osvícena v sobotu 28. března, a to od 20.30 do 21.30 hodin. „Město tímto symbolickým gestem dává najevo, že věnuje pozornost ochraně životního prostředí a klimatu,“ prozradila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.
Do happeningu se mohou snadno zapojit i obyvatelé Pelhřimova. Stačí, když v sobotu 28. března ve zmíněný čas zhasnou doma světla. Vlna tmy postupně oběhne celou planetu.
V České republice se loni k akci připojilo celkem 165 obcí včetně třinácti statutárních měst. Zhasla například pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk, radniční věž v Ostravě či plzeňská katedrála svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v republice.
Řada obcí si navíc dobrovolně uložila různé klimatické závazky. Na hodinu potemnělo také jedenáct památek a konalo se čtrnáct veřejných akcí. K akci se přihlásilo sedmasedmdesát firem a svým klimatickým závazkem Hodinu Země podpořily i stovky jednotlivců.
Hodina Země je největší celosvětový happening současnosti. První ročník se uskutečnil v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než dva miliony lidí.
Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.