Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní úkol: Dát synagoze kulturní náboj

Nová Cerekev – Velkolepá oprava novocerekvické synagogy se chýlí ke konci, vnějšek už bude hotov. Její iniciátoři ale nechtějí usnout na vavřínech.

17.10.2012
SDÍLEJ:

Lešení má brzy zmizet. Foto: Deník/Jan Mazanec

Musejí totiž přemýšlet, zda a jak objekt v budoucnu najde využití.

Architektonická památka má být znovuotevřena v létě nebo na podzim roku 2013. Nyní běží stavební práce, na které se podařilo sehnat dotaci 10 milionů korun v projektu Revitalizace židovských památek. Zbývá dokončit kanalizaci, omítky, podlahy a sociální zařízení.

„Líbí se mi i barvy, které vybrali na fasádu," říká předsedkyně občanského sdružení „Pro synagogu v Nové Cerekvi" Libuše Hodíková, která už teď požádala ministerstvo kultury o pomoc s uhrazením budoucích provozních nákladů. „To, jestli synagoga bude mít kulturní náboj, bude záležet hlavně na místní komunitě. Od jara do podzimu by v synagoze měly být aspoň dvě kulturní akce měsíčně," dodává Hodíková s tím, že instituce by také měla zaměstnat stálého průvodce.

Podle Hodíkové se prostor bude využívat na výstavy, přednášky, koncerty, filmové projekce, divadelní představení a tak dále. Trvale by synagoga měla hostit stálou výstavu místního rodáka, malíře Alfréda Justitze.

Vedení městyse říká, že je připraveno s využitím pomoci. „I židovská obec počítá s tím, že jako městys tam budeme pořádat nějaké akce," avizuje starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík, podle kterého by se v synagoze mohl třeba konat festival řemesel a vyznání Greenway anebo i události typu předávání vysvědčení.

Starosta říká, že scénář využití objektu se dolaďuje a jasnější obrysy dostane až na jaře, kdy se do synagogy bude stěhovat její vybavení.

Příklady spolupráce už existují

Podle Libuše Hodíkové jsou už základy pro spolupráci místních lidí a synagogy položeny. Jmenuje hlavně aktivity pedagogů místní školy, ze kterých už dříve vznikly besedy s pamětníky holokaustu, nácvik hebrejských písní anebo obrazy žáků s židovskou tematikou, které se zásluhou učitelky Evy Hovorkové dostaly až do Německa a Izraele. „Takhle se židovské tematice nevěnuje žádná škola v republice," chválí místní školu Hodíková.

Z komunity pochází i rod Schlingů

Cílem zmíněného projektu je vytvořit síť deseti vzdělávacích center židovské kultury. Vysočinu kromě Polné zastupuje právě novocerekvická synagoga. Tu v roce 1855 postavil architekt Štěpán Walsen tak, že napodobuje asyrsko-babylonskou architekturu. Do roku 1989 sloužila jako sklad Spojených kartáčoven. V polovině 90. let zde firma GTM chtěla stavět školicí středisko, pak ale přehodnotila záměr a nabídla objekt k prodeji. V roce 1997 nakonec synagoga přešla do vlastnictví Židovské obce Praha.

Občanské sdružení „Pro synagogu v Nové Cerekvi" vzniklo roku 2006 a jeho duší byli od začátku manželé Hodíkovi, kteří se nemalou měrou podíleli na tom, že se památka začala opravovat. Rekonstrukce zahrnuje osazení novými okny, odvodnění a izolaci budovy, elektřinu a opravy venkovního pláště.

Židovská čtvrť v Nové Cerekvi zahrnuje synagogu, židovské hřbitovy, chudobinec i továrnu bratří Schlingů – z tohoto rodu mimochodem pochází i ministr dopravy někdejší Zemanovy vlády Jaromír Schling. Dnes je ghetto cílem turistů z Izraele, Německa, USA, Ruska a dalších zemí světa. Před 115 lety bylo z 1223 obyvatel Nové Cerekve celkem 109 židů, tvořili tedy téměř desetinu obyvatel, po válce se vrátili jen tři. Jejich arizovaný majetek většinou posléze získali různí přistěhovalci.

Autor: Jan Mazanec

17.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení