Dvoupodlažní budova poskytne prostor pro uložení předmětů na desítky let dopředu. Podobu depozitáře přiblížil radní pro oblast majetku Karel Janoušek. „V současnosti je původní budova vyklizená a postupně probíhají demoliční práce. Nový depozitář je navržen v jednoduchém a účelném designu, aby zapadl do průmyslové zóny,“ nastínil. Kromě úložiště zde vzniknou také karanténní prostory včetně technického zázemí, studovny a odborné specializované pracovny.

Krajská muzea aktuálně vlastní více než milion sbírkových souborů a předmětů. Ne všechny jsou však uložené v optimálních podmínkách. „Depozitář není totéž co sklad. Jedná se o specifické prostory s kontrolovanou teplotou, vlhkostí, prašností, osvětlením, způsobem uložení předmětů i zamezením vlivu biologických škůdců. Pro vstup do těchto prostor existují pravidla,“ popsal parametry náměstek pro oblast kultury Roman Fabeš.

Ve Společném depozitáři v Pelhřimově vznikne centrální úložiště velké části krajské archeologie. Třebíčské a havlíčkobrodské muzeum budou tamní prostory využívat jako vedlejší úložiště, tuto možnost bude mít i Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Krajská muzea doposud využívala depozitář v Třebíči a v Jihlavě.