Celodenní nabitý program se tentokrát uskuteční v areálu pacovského zámku. „Doufám, že nás počasí takzvaně nevypeče, protože na počasí akce, která má dvě části, stojí. Dopolední program je věnován především historickým motocyklům a odpolední je spojený s kulturním programem. Letos je poměrně výrazná změna v tom, že akci přesouváme do zámeckého areálu," informoval starosta Pacova Lukáš Vlček. Ke změně pořadatelé přistoupili z jednoduchého důvodu – vhodnějšího technického a organizačního zázemí, jako je například bezbariérovost objektů, zázemí pro pořadatele a účinkující či napojení na energie.

„Zámecký areál má několik vstupů, jak od kaple sv. Václava, od školního areálu Za Branou nebo ze zámeckého parku. Je jedno, odkud lidé přijdou, protože akce je pro všechny zdarma," zdůraznil starosta. Veteránská rallye se v Pacově koná pravidelně třetí sobotu v černu jako vzpomínka na první motocyklový závod o světový pohár pořádaný na území Českého království v roce 1906. Toto jedinečné prvenství navždy patří Pacovu.

Rallye, která je vypsána pro motocykly vyrobené do roku 1970, bude probíhat od dopoledních hodin. Soutěže se mohou zúčastnit jezdci na motocyklech sólo, motocyklech s přívěsným vozíkem a tříkolkách. Návštěvníci budou mít možnost všechny přihlášené motocykly zhlédnout na celodenní výstavě uspořádané na horním nádvoří zámku.

Pro zlepšení komfortu diváků je doplněna prezentace závodníků a jejich motocyklů hromadnou Okružní jízdou ulicemi města. Ta odstartuje ve 12.30 hodin. Součástí okruhu je také průjezd ulicí Eduarda Nikodéma – prvního Čecha, který se stal vítězem světové poháru. Po startu rallye ve 13.30 hodin projedou závodníci nejprve další částí města a potom pokračují na trati závodu, která vede částečně po původním okruhu z roku 1906 a je dlouhá 32 kilometrů.

Odpolední program, který začíná v 15 hodin, bude věnován akci Den mikroregionu 2015. Vystoupí oblíbená regionální kapela Božejáci, orchestry základní umělecké školy a soubor Stražišťan. „V podvečer a večer se lidé mohou těšit na kapelu Blueband, vystoupení mažoretek a zlatý hřeb večera, kapelu Sto zvířat. Ve večerních hodinách nebude chybět ohňová show a ohňostroj," přiblížil starosta s tím, že se do programu snažili zakomponovat trochu více akčnějších věcí. „Jedná se například o velký skákací hrad pro děti, laser game v zámeckém parku či aktivitu s názvem Crazy bubbles," dodal Lukáš Vlček.

Akce bude opět doplněna o prezentace spolků, které organizuje rodinné centrum Sovička, prezentaci techniky hasičů a policie, výstavu o Pacovsku v kapli sv. Václava, zpřístupněný vojenský bunkr za zámkem a prodlouženou otevírací dobu zámku, kde sídlí muzeum a turistické a informační centrum.

„Souběžně s těmito akcemi mohou lidé navštívit areál Českého svazu chovatelů ve Svatojánské ulici, kde je organizována zajímavá výstava zvířectva. Navíc pro nás je Den mikroregionů ještě o trochu pestřejší, protože nás v tomto termínu navštíví zástupci naší partnerské švýcarské obce Arni. Naše přátelství trvá už dvaadvacet let," uzavřel starosta.

Program:

12.30 – Start Okružní jízdy Pacovem
13.30 – Start Veterán rallye
cca 17.00 – Vyhlášení výsledků
15.00 – Zahájení Dne mikroregionu
15.05 – Božejáci
17.15 – Stražišťan
17.45 – Dechový orchestr ZUŠ
18.15 – Vyhodnocení Pacovského okruhu
18.45 – Mažoretky Leontýnky
19.00 – Taneční orchestr ZUŠ
19.15 – Mažoretky Babettky
19.30 – Blueband
21.30 – Sto zvířat
23.00 – Ohňová show skupiny Infinitos, 23.30 – Ohňostroj