Obec totiž faru před pěti lety odkoupila od církve a opravila ji. Celkové náklady na koupi a její kompletní renovaci se vyšplhaly na necelých sedm milionů korun. Přičemž dotace pokryje necelých pět milionů.

Ve dvoupodlažním objektu, který se nachází v samém srdci malebné vesničky, najde zázemí tamní obecní úřad, knihovna i archiv. Prostory tam získali i myslivci a dobrovolní hasiči. Ti už mají v jedné části prvního patra částečně nastěhovanou historickou expozici dochovaných předmětů od starobylé stříkačky až po dobové uniformy.

„Zbylou část v horním patře jsme nechali jako takzvané vzdělávací centrum. Tyto prostory budou využívat všechny spolky z Věžné," přiblížil starosta obce, která má přibližně 130 obyvatel, Ladislav Vlach. Ten zároveň dodal, že obec faru koupila na základě veřejného mínění. „Lidé se tehdy vyjádřili pro koupi fary, tak jsme ihned začali jednat. Rozhodně to byl krok správným směrem," dodal starosta.

Havarijní stav oken i dveří

Když obec faru koupila, tak vypadala jako by ji nikdo minimálně deset let neužíval. Téměř vše v objektu bylo původní. V havarijním stavu byla okna, dveře, v některých místnostech byly narušené stropy.

„Jeden z nájemců, který tam předtím bydlel, udělal novou střechu. My jsme práce začali strhnutím starého přístavku, který pocházel ze začátku 20. století. Přístavek jsme mírně zvětšili a udělali jsme z něj sociální zařízení. Kromě jedné příčky, která byla také nepůvodní, jsme všechny ostatní obnovili do původního stavu," popsal začátek stavebních prací Ladislav Vlach.

Řemeslníci následně vyměnili všechna okna a ve spodním patře všechny dveře. Naopak v horním patře zanechali původní, historické dveře přesně tak, jak vypadaly před 350 lety.

„S opravou jsme začali letos v červnu. Přes veškeré problémy, které se u tak staré stavby daly čekat, se podařilo dodavatelské firmě dodržet termín a 16. listopadu nám stavbu předali," uvedl starosta s tím, že slavnostní otevření pro veřejnost se uskutečnilo 1. prosince. Zúčastnilo se ho okolo dvou set lidí.

„Jsme rádi, že fara dostala po letech důstojnou tvář. Díky obci je objekt opravený a mohou ho využívat místní spolky. Novou klubovnu jsme uvítali. Už za pár dní tam oslaví kulaté narozeniny jeden z našich členů," prozradil předseda Mysliveckého sdružení Vintířov – Věžná Jiří Vokůrka.

Přestěhovat se chtějí do konce roku

Starosta doufá, že se jeho „úřadovna" spolu s knihovnou a archivem přestěhuje do nových prostor ještě do konce tohoto roku. „Záleží, zda budeme mít na faře už zavedený internet a pak už to bude jen na volném čase místních dobrovolníků. Bez jejich pomoci by stěhování tak rychle nešlo," nechal se slyšet Ladislav Vlach s tím, že místní o uplynulém  víkendu přestěhovali už část archivu a knihovny.