Od května se nebude moci hrát na automatech na adrese Solní 1924. Ve středu
o tom rozhodli pelhřimovští zastupitelé.

Na další herny zatím zastupitelé nesáhli. Přitom 
v městské památkové rezervaci, na kterou se měla pozornost radnice zaměřit 
v první řadě, zůstávají nadále čtyři a v dalších lokalitách Pelhřimova necelá desítka.

Rozhodnutí je to do značné míry preventivní, radnice chce tímto krokem poslat vzkaz majiteli nemovitosti, že nemá smysl pracovat na projektové dokumentaci, která by vedla 
k přeměně objektu na větší hernu.

Na adrese Solní 1924 stojí opuštěné betonové monstrum, které bývalo 
v Pelhřimově vyhledávaným obchodním domem. V přízemí se nacházela prodejna s potravinami, v patře spousta krámků s nejrůznějším sortimentem. Dnes je v přízemí bar a v patře zůstalo posledních pár nájemců. Nemovitosti na ploše šest tisíc čtverečních metrů vlastní společnost s ručením omezeným Reload Sigma Czech Republic, která má sídlo v Praze.

Podle předkladatele návrhu a pelhřimovského místostarosty Ladislava Meda (ODS) vlastník nemovitosti v současnosti chystal změny v souvislosti s využíváním objektu. „Majitel bývalého obchodního domu zadal vypracování projektové dokumentace na rekonstrukci. Uvažuje s rozšířením provozovny, kde automaty mají být," zdůvodnil návrh na úpravu vyhlášky se seznamem heren 
v Pelhřimově Med.
Původně se o hazardu 
v Pelhřimově s cílem, aby se město nestalo rájem hráčů, mělo diskutovat do června. Když radnice veřejnost i zainteresované aktéry na prahu března k diskusi zvala, zamýšlela, že názory vyhodnotí po prvním půlroce 2016. „Myslel jsem si, že ta debata bude trošku delší," připomněl ve středu Med.

Na druhé straně středeční rozhodnutí nutně neznamená, že by výměna názorů na hazard a herny v Pelhřimově definitivně skončila. Vedení města je připraveno se k problematice vrátit, 
a to ještě v letošním roce.

Během března a dubna přišly na radnici dvě desítky reakcí na téma hazard. „Až na jeden příspěvek všichni reagovali tak, že jsou pro regulaci míst, kde mohou být automaty provozovány," vrátil se k dosud uskutečněné diskusi Med. Další podněty mohou následovat, téma zůstává otevřené.

Vedení města chce ale postup v této oblasti koordinovat s jinými právními kroky. Před dvěma týdny schvalovali poslanci změnu zákona o loteriích a hazardu, která by měla začít platit od příštího roku. Až norma bude účinná, mohla by se stát oporou pro další postup radnice. Měnit by měla i transfer prostředků, které z automatů šly do rozpočtů, což v případě Pelhřimova představovalo kolem osmi milionů korun ročně.

Zrušení heren na adrese Solní 1924 je ale nejen vzkazem pro záměr majitele do budoucna. Nová podoba obecně závazné vyhlášky o stanovení míst, na kterých mohou být provozovány sázkové hry, loterie a jiné podobné hry, se bezprostředně dotkne Gold baru, jehož součástí byla i herna. Majitel baru nechtěl v této chvíli celou věc komentovat.