Zásah včetně dohašení zbývajících ohnisek požáru zhruba na třetině rozlohy haly by podle mluvčí měl trvat celý den. Příčina vzniku požáru, který se obešel bez zranění, zatím stále není jasná. Majitel odhaduje předběžnou škodu na více než sto milionů korun.

Na zjištění příčiny vzniku požáru pracují od pondělí vyšetřovatelé hasičů společně s odborníky z Technického ústavu požární ochrany. „Odebírali vzorky, které se podrobí odborné expertíze. Zatím nevíme, proč hala začala hořet," uvedla mluvčí. Stanovení příčiny vzniku požáru, který je co do výše škody největším za dobu trvání samostatného Kraje Vysočina, může podle ní trvat až několik týdnů.

V akci je speciální těžká technika, s níž přijeli hasiči ze záchranného útvaru z Hlučína. Bagr s hydraulickými nůžkami rozstříhával opláštění na zbývající třetině původní haly, hasiči uvnitř dohašovali ohniska požáru.

Hala patří firmě IBK Trade, zabývající se pražením a balením ořechů a sušeného ovoce. Požár vznikl v neděli časně ráno. Brzy po příjezdu hasičů kolem čtvrté hodiny se začala střecha haly propadat. Oheň hasiči zakrátko lokalizovali, a dál se nešířil. Hasiči halu po dohodě s majitelem nechali kontrolovaně dohořet.

Podle technického a výrobního ředitele společnosti IBK Trade Lukáše Kratochvíla by odklízení všech sutin mělo být hotové do konce týdne. Firma má tři desítky stálých zaměstnanců a stejný počet agenturních zahraničních dělníků. „Všichni pracují, naopak bychom jich potřebovali víc, protože máme víc práce," řekl Kratochvíl.

Požár kompletně zničil celý sklad hotových výrobků. Podle Kratochvíla pokračuje výroba nepřetržitě, výpadek by měla firma dohnat nejpozději do deseti dnů. „Pomalu začínáme i expedovat menší objednávky. Díky solidaritě nám naši partneři nabízejí zdarma své skladovací prostory, už přemýšlíme o stavbě nové haly," řekl Kratochvíl. Firma už oslovila projektanta, jedná se stavební společností, stavba by mohla začít v prvních měsících příštího roku.

Firma IBK Trade byla založena v roce 1992 v Praze. Specializuje se na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů, sušeného ovoce, semen a dalších produktů. Podle Kratochvíla patří k významným hráčům v sortimentu ořechů a sušeného ovoce v zemi. Zákazníky jsou malé obchody stejně jako velké nadnárodní řetězce.