K celým hasičským svátkům patří Pyrocar v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. V sobotu odpoledne sportovní hřiště za obcí na Pelhřimovsku připomínalo Pyrocar v malém. Akce se konala pod záštitou ředitele HZS Kraje Vysočina plukovníka Jiřího Němce.

„V Česku jsou dvě obce Píšť. Jedna tady u nás druhá na Opavsku. Když jsme byli u kolegů hasičů na návštěvě, konala se tam zrovna slavnost žehnání hasičského praporu s velkou účastí sborů. Tak jsme si řekli, že až budeme slavit výročí 115 let a dostaneme prapor my, uspořádáme stejnou slavnost.“

Sbor dobrovolných hasičů z Píště slaví letos 115 let existence a od soboty se může chlubit svým vlastním praporem. Navíc vlastní prapor získala ve stejný den i samotná obec. Oba prapory nechává požehnat. To je už důvod k oslavě. „V Česku jsou dvě obce Píšť. Jedna tady u nás druhá na Opavsku. Když jsme byli u kolegů hasičů na návštěvě, konala se tam zrovna slavnost žehnání hasičského praporu s velkou účastí sborů. Tak jsme si řekli, že až budeme slavit výročí 115 let a dostaneme prapor my, uspořádáme stejnou slavnost,“ vysvětluje Deníku starosta sboru z Píště Petr Jelínek.

Obec Píšť na Pelhřimovsku je opravdu malá. Nežije tady ani stovka lidí, z toho je třicet členů sboru dobrovolných hasičů. Přesto se hasiči pustili do tak velké a významné akce. Ukousli si pořádné sousto, ale námaha skončila úspěchem. V jeden den se v Píšti schází poprvé v historii skoro čtyřicet zástupců sborů dobrovolných hasičů z celého okresu Pelhřimov se svými vyšívanými prapory, které lze považovat podle hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schreka za malé skvosty.

Slavnostní okamžik nastává. Ve slavnostním průvod od obecního úřadu směrem na hřiště se řadí prapory hasičského sboru například Častrova, Píště na Opavsku, Nové Cerekve, Humpolce či Pelhřimova. Jak upozorňuje Petr Jelínek, nést hasičský prapor není jen tak. Je to malý ceremoniál a má přesná pravidla. Prapor se nosí na levém rameni, přesné regule říkají i jak ho postavit na zem.

Podle velitele okrsku Petra Brože trvala příprava celé náročné akce víc než rok. „Začali jsme s tím loni v únoru,“ dodává. Hasičský prapor vychází ze znaku obce, který vytvořil zkušený heraldik.

Žehnání praporu je významnou události i pro dlouholeté členy sboru z Píště. Bohumil Holada je členem sboru 60 let. „Začal jsem ve sboru už v patnácti,“ připomíná, ale na významné zásahy vzpomínat nechce. „Nezlobte se v tak významný okamžik jsem dojatý a nemám na nic myšlenky,“ omlouvá se. Václav Kořínek je ve sboru už padesát let a takovou slávu nepamatuje. „Do sboru mě přivedli kamarádi,“ dodává a vzpomíná že v jeho hasičské službě byly nejhorší lesní požáry.

To tu ještě nebylo. V Píšti se sešlo skoro čtyřicet hasičských praporů | Video: Štěpánka Saadouni

Hasičský sbor v Píšti byl založen v roce 1909 zdejším učitelem panem Karlem Martínkem a panem Maršounem, za pomoci obecního zastupitelstva. V zakládajícím výboru pracovalo patnáct členů. Hasiči od svého vzniku ve vsi se starají o kulturu, pořádají taneční zábavy, maškarní průvod, dětský karneval, pouťové slavnosti, výlov rybníka a další akce. V současnosti má sbor 30 členů.

Součástí sobotní slavnosti byly ukázky práce složek IZS, výstava hasičské techniky, prezentace sociálních služeb, atrakce a dílny pro děti, ukázky práce kynologů i stánky. Nakonec noční hasičská soutěž.