Zvláště v letních měsících jsou zásahy takového typu četnější a ohrožení lidé volají na hasičské stanice dokonce několikrát denně. Je to totiž právě teplé a slunečné počasí, které je včelám, vosám nebo sršňům příznivě nakloněno.

„Letos už jsme absolvovali několik desítek takových zásahů. V loňském roce jich bylo více než padesát," uvedl velitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner.

Nejčastěji se pomoci dožadují staří lidé nebo ti, kteří mají ve své blízkosti alergika či malé dítě a bojí se o jeho zdraví. Hasičské sbory zasahují v případě, pokud je situace shledána jako závažná a hrozí veřejné ohrožení.

„Roje se vyskytují na rozmanitých místech. Nejčastěji jsme voláni do zahrad, na dětská hřiště, k veřejným budovám různého typu nebo i do chatových oblastí," řekl Jiří Hörner. Průběh zásahu závisí na tom, o jaký druh bodavého hmyzu se jedná a kde je hmyz situován.

Ochránce „medvěd"

Hasiči se před bodnutím chrání oblekem slangově zvaným „medvěd". Pokud se jedná o roje včel, je takový roj sklepán do „rojáčku" a odvezen na odlehlé místo. Nebezpečný či dotěrný hmyz je vysán vysavačem a následně zlikvidován. „Pokud někdo zjistí, že má ve svém okolí nebezpečný roj, může kontaktovat jakoukoli firmu pro profesionální likvidaci. V případě, že se situace zdá závažná, je dobré zavolat rovnou hasiče. Zároveň je důležité zbytečně se nevystavovat možnosti úrazu," poradil Jiří Hörner.

Aneta Slavíková