Výzdoba podchodu začala před pěti lety tím, že tehdy sedmnáctiletý Jakub se dvěma kamarády dostal alternativní trest za nelegální graffiti. Navštěvoval kurz alternativní práce s mládeží, který poskytovalo sdružení Hodina H, které chtělo přetavit sklony kluků v něco pozitivního.

Získalo dotaci 15 tisíc korun na alternativní tresty a navrhlo městu, že by sprejeři mohli „vyzdobit" právě zmíněný podchod. Město souhlasilo a chlapci se dali do práce.

Jakub navrhl malby, pak se podchod vybílil a mladíci ho pomalovali různými motivy. Tato akce se pak zopakovala.

Letos se ovšem státní silnice a s ním i celý podchod ve vlastnictví města kompletně modernizovaly. Nedávno byla oprava průchodu dokončena a malůvky kromě části železného tubusu vzaly za své. Požádá i nyní Hodina H, aby se na opraveném podchodu mohli sprejeři vyřádit? Na tento dotaz odpověděla zástupkyně zmíněného sdružení Iva Havlíčková.

„Mladí grafiťáci tu jsou, nejen ti, co tvoří tagy, ale i ti, kteří dělají urban art. Určitě by se dalo při školách a neziskových organizacích něco vymyslet, ale jde o to, aby se nedělalo něco pro ně bez nich. Když už něco chtějí, měli by za to mít i odpovědnost," řekla.

Jen po dohodě

Pelhřimovské technické služby ústy mluvčího Jaroslava Záběhlíka samy od sebe nebudou na graffiti vyčleňovat ani nově opravený podchod ani žádnou další plochu. „Ani předtím to nebylo tak, že bychom my poskytli plochu, jen bylo po dohodě města s Hodinou H o tuto plochu požádáno," vysvětluje Záběhlík.