I to nabízí Africký víkend u Francouzů, který nyní pořádá počátecké Bistrot de papa, provozované česko-francouz-ským párem. To se přes pelhřimovskou agenturu Dobrý den zkontaktovalo s neziskovou organizací Bwindi Orphans, která se prostřednictvím adopce na dálku stará o děti v Ugandě a podporuje jejich rodiny prodejem tradičních výrobků.

Konkrétně v počáteckém bistru se tak nově prodává káva z Ugandy. „Co vydělají prodejem kávy, tak zpět posílají do africké vesničky. Cílem je přitom upozornit i na celý projekt," uvedla provozovatelka bistra Eva Decroix.

V pátek v 17 hodin přijede do bistra pobesedovat koordinátorka projektu Kateřina Andrlová. Přednášku doprovodí ochutnávka afrických buráků a kávy a také prodej šperků, sošek či košíků vyrobených ugandskými domorodci.

V sobotu od 10 hodin bude v bistru tvořivá dílna pro děti i dospělé, zaměřená na výrobu papírových korálků a dalších drobností s africkými motivy.

Sdružení Bwindi Orphans má mimochodem od agentury Dobrý den certifikát na český rekord, a to nejdelší korále z ručně zhotovených papírových korálků.

„Kromě toho máme celý týden v bistru vystavené metr krát metr velké fotografie, na kterých jsou krajiny nebo děti právě z Ugandy," doplnila Decroix , která se osobně těší třeba na ochutnávku arašídů.

Bistro chce pokračovat ve spolupráci s Dobrým dnem, a to vytvořením předvánočního rekordu.