Fotografická cesta pelhřimovského rodáka Jana Vaněčka začala s kompaktním fotoaparátem v roce 2008. Jak říká, přestože je stavebním technikem, že ho focení zaujalo natolik, že se později začal zajímat i o profesionálnější techniku fotografie. Jeho focení ovlivnily toulky Pálavou, která je pro něj velmi zajímavou až exotickou krajinou a trpělivého fotografa umí odměnit působivými kompozicemi.

Za fotografiemi s rozbřeskem či tou správnou atmosférou mlhy stojí spousta času a nachozených kilometrů. Jan není jen fotografem krajiny. Jeho makrofotografie fauny i flory vás o tom přesvědčí a vezmou dech tak, jako byste byli přímými pozorovateli té chvíle.

Stejně tak i v nočních snímcích vidíme vytrvalost a trpělivost, kterou autor dosahuje vynikajícího výsledku. Technický arzenál, kterým obratně vládne, dnes zahrnuje i záběry z výšky. Z dynamických scenérií světla, mraků, mlhy a krajiny vás zamrazí. Ve fotografiích Jana Vaněčka se snoubí cit poety světla, technická zdatnost a trpělivost.

Hostem vernisáže a současně jejím kurátorem bude Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny v Jihlavě, kde pořádá každoročně dnes již tradiční, fotografickou soutěž Photographia Natura.

Fotografiemi si můžete potěšit na prodejní výstavě v Městské knihovně v Pelhřimově od 2. dubna až do 26. dubna. A navíc zakoupením jakékoli fotografie podpoříte Dětský domov v Kamenici nad Lipou.

ANNA SEMRÁDOVÁ