Záchrana památky, o kterou se již řadu let snaží sdružení Zelené srdce, by tak za čas mohla dospět ke zdárnému konci. Město plánuje kapli svaté Anny opravit a vybudovat k ní cestu. „Na rekonstrukci kaple budeme hledat nějaký dotační titul, který by nám s tím pomohl,“ sdělil Zdeněk Jaroš.

Ke kapli by mohli najít cestu i obyvatelé nedaleké Olešné. „Mluvil jsem se starostou Olešné, protože bychom také rádi prostřednictvím kaple propojili nějakou stezkou Pelhřimov s Olešnou,“ nastínil další možný krok pelhřimovský místostarosta.

Lípa, ilustrační foto
Lípa před kostelem v Pelhřimově půjde k zemi. Na místě vyroste nová

Kaple se do stavu částečné zříceniny dostala za minulého režimu, kdy církev nemohla uskutečnit nutné opravy. Po revoluci zůstaly z kaple takřka už jen obvodové zdi zarůstající keři.

O záchranu památky usiluje sdružení Zelené srdce už čtrnáct let. „Postupně se nám podařilo kapli vyčistit od odpadků a suti, odstranit náletové dřeviny. V letech 2010 a 2011 se podařilo sehnat peníze a zakonzervovat obvodové zdi a na části kaple postavit dočasnou střechu, která chrání zachovanou klenbu nad presbytářem,“ informoval Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.