Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fokus Vysočina pomáhá svým klientům už dvacet let

Pelhřimov – Občanské sdružení Fokus Vysočina, kam spadá také pelhřimovské středisko, v letošním roce slaví dvacet let od svého vzniku.

14.8.2012
SDÍLEJ:

„Máme tu dobrý kolektiv a je legrace,“ říkají zaměstnanci rukodělné dílny.Foto: Deník/Dominika Dufková

Důležité milníky své existence představí na výstavě 20 let Fokusu Vysočina na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.

Vernisáž se uskuteční 11. září od 14 do 16 hodin. Její součástí bude mimo jiné hudební vystoupení Kateřiny Paclíkové, hráčky na akordeon.

Občanské sdružení Fokus vzniká v roce 1990 jako komplex komunitních služeb. „Původně vznikl Fokus pouze jeden – v Praze. Byla to reakce na neexistující síť mimonemocniční psychiatrické péče. Někteří psychiatři pracující v psychiatrických léčebnách navazují na praxi v západních zemích, kde vycházejí z toho, že ambulantní léčba u psychotických pacientů je možná v mnohem větší míře, než tomu bylo dosud, jen je potřeba vybudovat síť podpory v přirozeném prostředí pacienta," popsala vedoucí pelhřimovského střediska Fokusu Vysočina Anna Šimonová.

Původní myšlenka jednoho centra se neukázala z organizačních důvodů optimální, a proto vznikají záhy nové – právně samostatné Fokusy po celé republice.

„Všechny mají stejnou filozofii, cílovou skupinu i styl práce. Rozložení vznikajících Fokusů na mapě České republiky je nahodilé. Vznikaly vždy tam, kde jedinci měli potřebu, znalosti a zájem založit podobné občanské sdružení," doplnila Anna Šimonová.

Duchovní matkou a otcem myšlenky vzniku Fokusu na Vysočině byla Jana Jelínková-Hroníková a Jaroslav Fiala. 4. listopadu 1992 zakládají Jiří Libra a Přemysl Suchomel nové sdružení Fokus Vysočina, které uplatňuje myšlenku a principy bývalého celorepublikového Fokusu.

Sídlo sdružení je v Želivě, kde jsou provozovány chráněné dílny a první chráněné bydlení v naší republice typu „dům na půl cesty" pro lidi s psychózou, zaměřené na nácvik samostatného bydlení.

Hned následující rok se chráněné dílny v Želivě rozvíjejí. Ve spolupráci s premonstrátským klášterem vzniká chráněná zahradnická dílna a otvírá se také chráněná dílna bistro.

Pelhřimovské středisko oslaví kulaté výročí vzniku až za tři roky. Vzniká totiž v roce 1995, ačkoli nájemní smlouva s městem Pelhřimov na užívání prvorepublikové vily v Humpolecké ulici, kde středisko provozuje služby dodnes, byla uzavřena už roku 1994. Po vzniku začíná provozovat sociální centrum – předchůdce současné služby sociální rehabilitace pro duševně nemocné – a zakládá tři chráněné dílny, šicí, rukodělnou a opravárenskou.

Právě tyto dílny pro někoho znamenají jedinou možnost jak sehnat práci. „Jsem tělesně invalidní a v Pelhřimově bych jinde práci nenašla," potvrdila zaměstnankyně rukodělné dílny Zdeňka.

Vyhoví potřebám

Hlavní výhody zaměstnání vidí klienti ve zkrácené pracovní době. „Jsme tu od pondělí do pátku pět hodin denně, ale pokud někdo potřebuje, může si pracovní dobu přizpůsobit. Důležité je, že máme pravidelný režim," řekla další pracovnice dílny Iva.

Podle slov zaměstnance Jindry je právě režim nezbytný především pro lidi s duševním onemocněním, protože nabízí určitou stabilitu. Narušení režimu může vést k problémům.

Výhodou je i to, že nejsou na pracovníky dílen kladeny takové nároky, jako mohou být v jiném zaměstnání. Organizaci Fokus Vysočina v současné době řídí pověřený ředitel. Výběrové řízení na ředitele sdružení je otevřeno.

Dominika Dufková

Autor: Redakce

14.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení