V jeho rámci přijela vloni dobrovolnice Eleonora z Tatarstánu a dobrovolník Muhammed z Turecka. Nyní hostí Fokus Rebecu ze Španělska a Karolínu z Polska.

Sehnat dobrovolníky Fokusu pomáhá pelhřimovské sdružení Hodina H, které je nositelem projektu. Práce dobrovolníků je podle vedení organizace obohacující jak pro samotnou neziskovku, tak i pro mladé lidi ze zahraničí.

„Myslím, že je to opravdu dobrá příležitost pro mladé lidi poznat jinou kulturu, různé lidi, jiné způsoby práce a poznat sama sebe," potvrzuje Rebeca Bausinová, která také na internetu o svých zkušenostech z dobrovolnické práce v Česku píše blog.

„Moje dosavadní zkušenosti s Českou republikou jsou velmi dobré, ale je to úplně odlišná kultura od té španělské a někdy je pro mě těžké zvyknout si na zdejší život," vysvětluje Rebeca, která například na webu popisuje své setkání z českým mikulášem, čertem a andělem v pelhřimovské škole a pak i atmosféru na pelhřimovském náměstí při rozsvěcení stromečku.

Mladá dívka přiznává, že původně měla jinou představu. „Ze začátku to nebylo jednoduché, ale přizpůsobila jsem se dobrovolnickému programu a ten se přizpůsobil mně a nyní jsem tu opravdu spokojená. Fokus Vysočina spolupracuje s mnoha organizacemi, které pomáhají potřebným lidem, kde jsem dobrovolnicí, a když mohu vykouzlit úsměv u těchto lidí, je to pro mě to nejdůležitější," říká mladá Španělka.

Řada úspěchů

Fokus Vysočina pomáhá lidem s duševním onemocněním na Vysočině i v Pardubickém kraji už 20 let.

„Uplynulý rok byl pro nás rokem nových výzev a aktivit. Například jsme se zapojili aktivně do plánované reformy psychiatrické péče. Účastníme se seminářů i pracovních skupin při ministerstvu zdravotnictví a jsme členy expertní skupiny při Kraji Vysočina," uvedla ředitelka Fokusu Vysočina Anna Šimonová, která mj. absolvovala studijní cestu do Terstu, kde navštívila vzdělávací středisko Světové zdravotnické organizace.

Fokus vstoupil i do projektu Paralelní životy a podílel se na pracovním setkání – jeho konzultantka absolvovala třídenní stáž v Británii, kde mají s podporou zaměstnávání lidí s handicapem bohaté zkušenosti. Nové projekty uskutečnila i Dobrovolnická centra, která jsou držitelem manažerské akreditace ministerstva vnitra na všechny své dobrovolnické programy.

„Projekt DobroDuch umožnil seniorům Domova důchodců Humpolec strávit společné chvíle navzájem i ve společnosti našich dobrovolníků, uspořádali jsme pro ně koncerty i společenské večery," doplňuje projektová manažerka Fokusu Vysočina Jana Kropáčková.
Už tradiční podzimní Týdny pro duševní zdraví nabídly uživatelům služeb Fokusu i veřejnosti nové programy, na školách proběhly besedy na téma duševní zdraví a dobrovolnictví.

„Středisko Pelhřimov us-pělo s projektem v programu ČSOB a ERA Pomáháme společně," dodává Kropáčková. Zajímavou novinkou je provoz malého občerstvení v areálu Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, kde pracovní uplatnění našlo osm osob se zdravotním handicapem.

„Rok 2013 byl pro nás rokem mnoha úspěšných aktivit. A děkujeme všem, kdo nás v naší činnosti podporují," dodává ředitelka Šimonová.