Po celou dobu zápasu bude personál oddělení hematologie a transfuziologie pelhřimovské nemocnice na svém stánku zodpovídat dotazy, rozdávat letáčky a podávat informace ohledně dárcovství krve a kostní dřeně. „U vstupu dostanou návštěvníci zápasu dotazníček, který po vyplnění odevzdají u stánku transfuzního oddělení. Každý dotazník bude slosovatelný a každý se tak bude moci stát výhercem zajímavých cen. Pro nejmenší fanoušky pak bude připravena soutěž ve střelbě na bránu,“ prozradila organizátorka a sestřička zmíněného oddělení Nemocnice Pelhřimov Kateřina Němcová.

Někteří z těchto sportovců už dárci jsou a někteří se k nim přidají. „Moc se nám líbí, že se florbalisté stanou dárci a mimo jiné se budou snažit motivovat i ostatní. Doufáme, že některým z rodičů se bude tato myšlenka zdát dobrá, obzvlášť v tomto předvánočním čase. Snad budou chtít udělat něco dobrého pro ostatní,“ řekla mluvčí Nemocnice Pelhřimov Petra Černo.

Krevní plazmu mohou vhodní zájemci v pelhřimovské nemocnici darovat od listopadu loňského roku. Dárců je však stále nedostatek. „Odběry probíhají třikrát v týdnu. Potřebovali bychom denně nabírat 16 dárců, v současné době nabíráme zhruba 8 až 10 dárců denně,“ upřesnila už dříve lékařka oddělení Michaela Harudová.

Co se týče časové náročnosti, tak samotný odběr plazmy trvá podstatně déle než odběr krve. „Dárci jsou zváni a musí přijít například v pracovní době a v tom asi spatřují jeden z problematických bodů. Ne každý dárce krve se tak rozhodne být i dárcem krevní plazmy,“ přemítala Petra Černo.

Od ledna do června letošního roku provedli odborní pracovníci pelhřimovské nemocnice celkem 305 odběrů plazmy. „Co se týče právě odběrů plazmy, tak častějšími dárci jsou muži než ženy, konkrétně je to 240:65 odběrům,“ informovala mluvčí nemocnice.

Milovníci sportu, ale i ti, kteří by chtěli podpořit Nemocnici Pelhřimov nebo se dokonce chtěli stát dárcem, mohou zavítat v sobotu úderem 19. hodiny do haly Základní školy Osvobození.