Podniky přijímají učně i vysokoškoláky bez rozdílu pohlaví. Problém je ale v kvalifikaci a oboru, který si zájemci o práci zvolili jako studenti středních či vysokých škol. Na Pelhřimovsku hledá práci více než tři tisíce lidí. 
Na jedno volné místo připadá téměř 16 nezaměstnaných.

„Nejvíce volných míst je ve strojírenských profesích. Poptávka je po dělnících, technicích i inženýrech. Uplatní se i řidiči kamionů," sdělila Dana Kejřová, analytička trhu práce z pelhřimovského úřadu práce.

Pro mladé jsou ale technické obory neatraktivní. „Většina pracovníků v technických oborech se blíží důchodovému věku. Mladí si asi stále myslí, že technické obory jsou černé řemeslo, tak tomu ale dávno není. Tito lidé mají v budoucnu jistou práci," řekla Jana Vránová, ředitelka Okresní hospodářské komory v Pelhřimově.

Kupříkladu společnost Sito ve Starém Pelhřimově zaměstnává přes sto osmdesát lidí. Podle personalistky firmy Zdeňky Jůzlové jsou v Situ nejvyhledávanější lidé vzdělaní v oboru mechanik-seři-zovač, elektromechanik 
a elektrikář, tedy studenti průmyslových škol nebo učňovských oborů s maturitou.

V Situ najdou bez problému práci i ženy. „U nás pracuje asi šedesát procent mužů 
a čtyřicet procent žen, a to především na pozicích obsluha balicích strojů nebo fréz 
a v oddělení ručního balení," popsala Jůzlová.

Agrostroj shání lidi

Do Sita mohou nastoupit i lidé bez praxe. Jak uvedla Jůzlová, v jejich firmě pracují i vyučené kadeřnice či prodavačky. A podnik se nebrání ani nástupu vysokoškoláků do kanceláří nebo na pozice konstruktérů. Momentálně sice Sito podle Jůzlové hledá jen jednoho elektrikáře, firma ale nepropouští.

Podobná situace je rovněž v pelhřimovském Agrostroji, který zaměstnává asi šestnáct set lidí. „Sháníme kvalifikované strojaře. Nejlépe lidi z průmyslovky nebo vyučené v oboru mechanik-seřizovač nebo obráběč," řekl personální ředitel firmy Zdeněk Pavlovský.

Stejně jako Sito se ani Agrostroj nebrání přijímání vysokoškoláků. Ti se uplatní například na pozicích technologů nebo třeba konstruktérů. Největším problémem je podle Pavlovského to, že žadatelé o práci v Agrostroji nesplňují podmínky firmy.

„Je tady nedostatek kvalifikovaných sil, proto jsme museli otevřít konstruktérskou kancelář až v Brně. Nedávno tu byl konkurs a jeden ze zájemců ani nedovedl přečíst výkres," podělil se o zkušenost personální ředitel.

Na rozdíl od Sita ale Agrostroj nyní zaměstnance přijímá a podle Pavlovského bude znovu nabírat i na podzim do nově vybudované haly.

Další odlišností je poměr žen vůči mužům. V Agrostroji pracují pouhé dvě stovky žen. A stejně jako muži musejí mít také strojařské vzdělání.

Situaci řeší i kraj

Kraj Vysočina se rozhodl jednat a skončit s nedostatkem studentů technických oborů. Proto vznikl projekt Okna technickým oborům dokořán. Funguje už více než rok a cílem je přiblížit žákům základních a středních škol i jejich rodičům a učitelům stávající požadavky firem v kraji.

„Na Pelhřimovsku se to týká pelhřimovské střední průmyslové školy a středního odborného učiliště  a humpolecké České zemědělské akademie. Tyto školy spolupracují s průmyslovými firmami a vyměňují si informace o podmínkách na trhu práce," vysvětlila už zmíněná ředitelka pelhřimovské Hospodářské komory Vránová.

Dodala, že projekt má podpořit technické vzdělávání už na základních školách. Hodlá zvýšit povědomost žáků a studentů jak o technických oborech, po kterých je podle Vránové hlad, tak i o řemeslech jako zedník či pokrývač.

Karolína Hovorková