Není tedy divu, že jeho předzvěstí se v Pelhřimově stala výstava snímků z Etiopie, kde děti kvůli práci ani nemohou chodit do školy. Je k vidění až do příštího pátku v přízemí pelhřimovského gymnázia, kde ji ve všední dny může navštívit i veřejnost.

Autorkou fotek je Jarmila Štuková Kovaříková, která za snímky dělníků v etiopském solném kráteru El Sod získala ocenění v soutěži Czech Press Photo. Výstava je zapůjčena od pořadatele festivalu, společnosti Člověk v tísni.

„Doufám, že si z výstavy každý něco odnese a uvědomí si, v jakých životních podmínkách žijeme my, a na co tedy máme a nemáme nadávat," uvedl při vernisáži výstavy ředitel gymnázia Aleš Petrák.

Vernisáž doprovázelo hudební vystoupení tří studentů gymnázia.

Obchod s dětmi

Organizátorka pelhřimovské části festivalu Jeden svět Hana Konvalinková z občanského sdružení Javořice připomněla, že polovina z 85 milionů Etiopanů nemá přístup k pitné vodě.

„Voda se nosí i na vzdálenost kilometrů a chodí pro ní kromě žen i děti, které pak nemají čas chodit do školy. Při přestěhování do velkých měst děti pracují jako tkalci nebo se stanou obětí obchodu s dětmi," připomněla provázanost problémů Konvalinková.

Muži a chlapci dobývají černou a bílou sůl ze solného kráteru El Sod, což se neobejde bez tragických zdravotních následků.Na uskutečnění výstavy se podílel učitel gymnázia Karel Kratochvíl, který při vernisáži připomněl historii této první křesťanské země světa.

Poukázal i na souvislosti posledního etiopského císaře Haile Sellasieho s hnutím rastafariánů, ke kterému patřil i známý jamajský „král reggae" Bob Marley.„Dnes v zemi vládne autoritativní režim," řekl Kratochvíl. Většina obyvatel musí přežít se dvěma dolary na den.

Pro studenty gymnázia i dalších škol jsou od pondělí připraveny festivalové filmy  v kině Vesmír. Třeba snímek Farídulláh má dnes volno vypráví o jedenáctiletém afghán-ském chlapci, který musí 60 hodin týdně dřít v cihelně.

„Školní projekce jsou významnou částí festivalu právě proto, že s žáky a studenty vedeme diskusi na základě toho, aby se zkusili vžít do situace Farídulláha a dalších obětí dětské práce," řekla Konvalinková. Na školní projekce navážou ty veřejné v hotelu Slávie (viz rastr), které navštíví tvůrci  filmu či zajímaví hosté. Doprovodnou akcí festivalu je i koncert Vladimíra Merty příští sobotu ve 20 hodin v Music baru Sklep.

Projekce ve Slávii

28. března: Mých posledních 150 tisíc cigaret (16.30 h), Doba slevová (19 h) a Dál nic (21 h)

29. března: Horníci pod palbou (13.30 h), Eugéniové (15.45 h), Zápisky z temnot. Aleppo (18 h)

30. března: Prales tančících duchů (13.30 h), Show! (16 h), Pode- zřelá čokoláda (18 h), Mý věci (19.30 h). Po filmech jsou diskuse.