V pátek je v kině Vesmír, odkud se Jeden svět přemístil do Hotelu Slávie, zahájil architekt a herec Divadla Sklep David Vávra a režisérka Olga Sommerová, kteří diváky uvedli do tématu letošního ročníku. Festival divákům tentokrát položil otázku Bojíte se snášet?

„Umění snášenlivosti se musíme učit všichni. Doufám tedy, že nás festival obohatí. Jsme rádi, že se z Počátek, kde jej občanské sdružení Javořice v minulosti pořádalo, přesunul k nám do Pelhřimova," řekl pár slov k zahájení místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek, který za Město převzal nad festivalem záštitu.

Aktivitu sdružení Javořice podpořila v Pelhřimově i Agentura Dobrý den. „Tento dokumentární festival se přinejmenším řadí k těm největším a my tady registrujeme rekordy, proto jsme si ho nemohli nechat ujít. Doufáme, že se v našem městě stane novou tradicí," vyslovil přání Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.

Po úvodních slovech byli diváci sice nuceni zkusit si, jak snesou drobné technické problémy s promítáním, ale nakonec se dokument Olgy Sommerové Věra 68 o sportovní gymnastce a olympijské vítězce Věře Čáslavské podařilo pustit i s obrazem. „Jsme přece v Pelhřimově, asi se pokoušíme o rekord – film, který nejvícekrát začal," komentoval situaci David Vávra.

Schylovalo se přitom v tu dobu ještě k jednomu „rekordu", o kterém diváci nemohli mít tušení. „Byl jsem na filmu v kině poprvé po nějakých dvou letech," přiznal s úsměvem po promítání generální ředitel Agrostroje Lubomír Stoklásek, který se také přijel do Pelhřimova podívat.

Po překonání potíží už ale všichni dalších devadesát minut napjatě sledovali životní příběh odvážné sportovkyně a po filmu rádi využili možnosti zeptat se na něco přímo jeho režisérky. „Nenapadlo vás někdy natočit hraný film?" zajímal se jeden z diváků, student filmové školy. „Považuji to za velké umění, já bych to neuměla. K dokumentu a k hranému filmu se musí přistupovat různě a já umím jenom tuhle cestu. Nemám fantazii, baví mě skutečnost. Co mnohdy vymyslí život, člověk nedokáže," dostal odpověď od Olgy Sommerové, která chce svůj příští film natočit o Martě Kubišové.

„Film Věra 68 jsem už jednou viděl, a chtěl jsem proto odejít během projekce za vámi na kafe, ale neodešel jsem. V naší zemi si dost nevážíme hrdinů, je dobře, že jste tento film natočila. Jen se chci zeptat, našla jste někdy také tak silný příběh muže?" otázal se režisérky David Vávra, aniž by zřejmě doufal v kladnou odpověď – z úst režisérky zaznělo však alespoň jméno Václav Havel.

Dominika Dufková