Než jste nastoupil do funkce ředitele územního odboru v Pelhřimově, působil jste v Jihlavě jako vedoucí kanceláře ředitele. Jak jste se si na novou funcki zvykl?
Byl to určitě profesní skok. Ta náplň je daleko širší. Odpovídám za mnohem větší počet zaměstnanců, než tomu bylo v Jihlavě.
V krajském městě jste působil od roku 1991. To je osmnáct let. V Pelhřimově jste pár měsíců. Stačil jste si o novém působišti vytvořit nějaký obraz?
Z mého osobního pohledu je pelhřimov krásné město s nádherným historickým centrum a líbí se mi tady. Z policejní stránky je tady menší trestná činnost, než v Jihlavě, což je pochopitelné.

S rodinou bydlíte v Jihlavě. Do práce odsud dojíždítě každý den. Neuvažoval jste o tom, že se přestěhujete?
Zatím ne. Z Jihlavy to není tak daleko a autem, jsem v Pelhřimově za půl hodiny. Pokud dodržuji předpisy samozřejmě. (smích)

Od vašeho nástupu prošel územní odbor v Pelhřimově mnoha změnami. Jednou z nich je, že už nespadá pod Jihočeský, ale pod Jihomoravský kraj. Co to znamená?
Zavedli jsme určitý trend a jinou cestu, než tady byli lidé zvyklí. Režim je nastavený centrálně v rámci jihomoravského kraje. Nevím, jak tuto reformu řeší jiné kraje, ale naší prioritou je zavést takzvanou kategorizaci. To znamená že unifomovaní policisté jsou zařezení podle platových tříd, pracovních náplní podle náročnosti vykonávané práce. Například policisté v platových třídách dva až pět se pohybují v ulicích. Zaměstnanci platové třídy šest zpracovávají problematiku trestných činů, pracují na spisech, provádějí výslechy.

Je pravda, že za posledních pár měsíců se policisté objevují daleko více v ulicích než dříve. Je to i v důsledku této kategorizace?
Ano. Snažíme se, aby byli policisté v těch ulicích vidět. Je to dáno heslem, pomáhat a chránit. Uniformovaná policie má podle mě pracovat hlavně v ulicích.

Pelhřimov nemá městskou policii. Musíte ji svým v mnoha směrech zastupovat. Stačí na to vaši zaměstnanci?
Nestačí. Když jsem nastoupil, byly početní stavy v rámci celého územní odboru značně poddimenzované. Tabulkově nám chybí deset policistů. Ve skutečnosti je to mnohem více. Ta ztráta se na výkony i podepisuje. Snažíme se to doplnilt. Daří se nám organizovat nábor nových uchazečů o práci u policie. Podmínky toho výběru jsou ale velmi přísné a mnoho lidí vypadne na psychotestech.

I přesto že vám chybí lidé, jak se vám podařilo, že řidiči daleko častěji než dříve narazí na Pelhřimovsku na noční hlídky?
Díky novému silničnímu zákonu, který se týká například škody nad sto tisíc, nám ubylo dopravních nehod. Najeli jsem na dvanáctihodinový režim služby a policisté z nehodovky, i když nemají žádnou nehodu, musí operovat venku. Řidičům se tak může stát, že i v nočních hodinách je zastaví policisté ke kontrole. Myslím si, že tak by to mělo být.

Jak přijali zaměstnanci policie takové změny?
Mám takový vnitřní pocit, že většina se se změnami ztotožnila. Samozřejmě se v každém kolektivu najdou lidé, kterým se něco nelíbí. Já jsem ale člověk, který je otevřen kritice. Chci jí ale slyšet na rovinu.

Hned v úvodu vašeho angažmá v Pelhřimově jste setkal s kritikou ze strany myslivců. Zákazal jste myslivecké plesy v sále budy policie. Proč?
Tato věc mě velice mrzí. Chápu, že Kulturní dům Máj není levný. Budova policie je státní objekt kde je umístěn státní znak, a považuji za krajně nevhodné, aby se na takovém místě pořádali akce spojené s alkoholem. Nebráním se schůzím, valným hromadám a jiným podobným akcím, které budou bez hudební produkce a alkholu.

Jaké jsou plány pelhřimovské policie do budoucna?
Pokud budu struční, tak v první řadě chceme přestěhovat obvodní oddělení k nám do budovy, aby vše bylo na jednom místě. Navýšit stavy policistů. Udělali jsme krok i v oblasti prevence. Přijali jsme k naší tiskové mluvčí ještě jednu pracovnici, která připravuje preventivní akce jak pro mládež, tak starší generace. V tomto směru chceme nadále pokračovat. Další věcí je, že ve spolupráci s městem chceme rozšířit kamerový systém v Pelhřimově.

-------------

Tibor Fehér

* 3.11. 1961 Bratislava
Studium: Střední průmyslová škola Bratislava
Vysoká škola dopravy a spojů Žilina – Vojenská Fakulta
Od r. 1986 v Jihlavě
1994 – vedoucí kanceláře ředitele policie v Jihlavě