Zemědělci vyrazili na dvouhodinovou protestní jízdu, která měla upozornit zejména na potíže, které podle nich přinese zrušení takzvané zelené nafty.

Na osmadvacet vytipovaných úseků silnic první a druhé třídy po celé Vysočině vyrazilo přes tři stovky zemědělských mechanismů. Na mnohých úsecích se za pomalu jedoucími stroji tvořily kolony a leckde zněly i klaksony a nadávky.

„Spíše než s nevraživými pohledy jsme se setkali s pochopením. Dokonce nás jedna paní zastavila, ať jí také půjčíme ceduli. Chtěla nás podpořit," popsal předseda brodské agrární komory Václava Vala.

„Traktory mezi sebou nechávaly rozestupy a umožňovaly předjetí. Výrazný problém jsme nikde nezaznamenali," řekl policejní operační důstojník Zdeněk Kadela.

Na Havlíčkobrodsku zpomalovalo více než osmdesát strojů dopravu na šesti hlavních trasách, někde se tvořily stovky metrů dlouhé kolony. Auta stála například u Štoků, Habrů či Ledče, možná nejhorší situace panovala v samotném Brodě, kde je doprava kvůli uzavírce mostu už i tak poměrně složitá.

Na Pelhřimovsku vyjely tři desítky strojů, auta a kamiony je musely předjíždět hlavně v užších  místech, například mezi Křelovicemi a Červenou Řečicí. „V Obratani jsme hovořili s řidiči kamionů, a až na jednoho, který chvátal, všichni s protestem souhlasili," komentoval před᠆seda agrární komory Josef Blažek.

Na šest desítek traktorů a  další těžké techniky vyjelo na Žďársku. Někteří řidiči se kvůli zablokovaným silnicím rozčilovali, jiní brali zpoždění stoicky. „Zemědělce chápu, ale stejně tímhle nic nevyřeší. Naší vládě je úplně jedno, co se tady děje, pokud se jich to nedotýká osobně," prohlásil Petr Ulrich ze Žďáru nad Sázavou, který včera dopoledne nabral pětadvacetiminutové zpoždění v koloně mezi Novým Městem na Moravě a Žďárem.

Přibližně sedmdesát traktorů s vleky, cisternami či postřikovači včera vyjelo na silnice Jihlavska. Zatímco na dálničním přivaděči předjížděla auta kolonu zemědělských strojů snadno, například u Velkého Beranova či Telče to bylo složitější.

Snad to pomůže, věří zemědělci

Jenom z areálu ve Vysokých Studnicích se přidalo devět strojů. „Máme v družstvu čtrnáct traktorů, ale pár jich muselo zůstat na polích. Doufám, že akce splní účel. Jsme jediná země, která má přijít o vratku ze zelené nafty," vysvětlila Alena Nováková ze společnosti Luka. 

Její firma spotřebuje ročně při rostlinné výrobě sto dvacet tisíc litrů nafty. Nováková si spočítala, že by ročně mohla přijít o milion a tři sta tisíc korun.

Na Třebíčsku vázla doprava například v centru Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou i Třebíči. Na třech trasách okresu brzdilo dopravu celkem na osm desítek strojů ze čtyřiceti podniků. Mnohde se traktory potkávaly v obou směrech.

„Mám obavy, že ani tato akce nepomůže. Považuji za ostudu, že se vláda našich zemědělců nezastane. Vždyť dávají práci hlavně našim lidem. A to přece není málo! Zatímco okolní státy si své domácí zemědělce hýčkají, našim se hází klacky pod nohy," soudí řidič Josef Hladký z Velkého Meziříčí.