Samosběr borůvek považovala nejdřív Martina Brožová z Havlíčkova Brodu za vtip. „Ale když jsem viděla u známých plný kbelík, řekla jsem si, že to musím zkusit,“ prohlásila mladá maminka. Je to pravda. „Nabízíme samosběr kanadských borůvek a ostružin a to až do konce září,“ potvrdil farmář František Papež ze Samšína. Upozornil ale že plody letos dozrávají mnohem rychleji než dřív, díky počasí.

Podmínkou je, aby si návštěvník borůvkové plantáže dovezl vlastní nádobu. „Kilo trhaných borůvek je za sto čtyřicet korun. Máme i borůvky trhané předem, takže se zákazník nemusí namáhat, ale tam je už kilo za dvě stovky,“ upozornil farmář. Jak dodal, farma nezdražovala, snaží se ceny udržet. Zájem o borůvky je podle farmáře Papeže značný. Do Samšína jezdí nejen lidé z Pelhřimovska ale také okolních okresů, cestu si sem našli i Pražáci. Slušnost je předem zavolat, ale jak upřesnil František Papež, otvírací doba farmy je sedm dní v týdnu. „Plantáž mám za domem, tak není problém,“ dodal farmář s tím, že kromě borůvek a ostružin uvažoval také o jahodách. „Ale ty už dneska zkouší kde kdo,“ poznamenal.

Pacov se pustil do oprav silnic.
Pacov se pustil do oprav silnic. Na konci budou i chodníky a osvětlení

Kromě prodeje plodů se farma zabývá množením a prodejem nejen kanadských borůvek, ale i malin, ostružin, rakytníku, voňavých levandulí, buxusu a dalších rostlin. Současně s rostlinami nabízí k prodeji i rašelinu a hnojiva potřebné k jejich výsadbě a růstu a další zahrádkářské potřeby.