Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fandové vody z lesa dostali dobrou zprávu: Pít ji můžete

Humpolec – Rodina Ivety Novákové z Humpolce pije vodu z kohoutku a pochvaluje si, jak je výborná.

10.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek

Martina Palánová, rovněž z Humpolce, zase říká, že na sklence vody z kohoutku si nepochutná tak jako na sklence balené vody z obchodu. K vaření zase raději používá vodu z nedalekého Vilémova, kde stojí kašna životodárné tekutiny tekoucí „přímo" z lesa.

V květnu prošly rozborem tři humpolecké zdroje přírodní pitné vody – pramen 
v Cípku, studna pod Orlíkem a kašna ve Vilémově. Až na zvýšené množství koliformních bakterií v Cípku a pod Orlíkem jsou výsledky dobré. „V Humpolci je obvyklé, že někteří lidé chodí pro vodu 
k těmto přírodním zdrojům. Dvakrát do roka je tekutina podrobena rozborům. Na místě ovšem stojí cedulka 
s doporučením, aby lidé tuto vodu konzumovali až po převaření," upozornil vedoucí humpoleckého odboru místního hospodářství Josef Jůzl.

Obě zmíněné dámy se dále shodly, že s pitnou kohoutkovou vodou v Humpolci nemají žádné špatné zkušenosti. „I když si vodu z kohoutku natočíme málokdy, není to proto, že bychom se báli, aby nám pak náhodou nebylo nevolno. Spíš je to o chuti, balená je podle nás prostě lepší. Ale z kohoutkové nám nikdy špatně nebylo," uvedla Palánová. Nováková doplnila, že se kohoutkovou vodu nebojí pít ani po nedávné kauze závadné vody v pražských Dejvicích. „Nemám strach, nikdy se nám nic podobného nestalo. Kohoutková voda v Humpolci je výborná. Navíc je zbytečné obávat se předem. Pokud by nás nějaké nemoci z pití vody přece jen postihly, stejně bychom to už nemohli vrátit," mínila Nováková.

Věra Tesařová z pelhřimovského pracoviště krajské hygienické stanice zmínila, že pracovníci hygieny pravidelně kontrolují veřejné vodovody a studny, které mají provozovatele. Četnost samotných kontrol vody pak záleží i na počtu obyvatel 
v dané obci. „Kromě rozborů vody, které většinou zajišťuje provozovatel zdroje, nárazově provádíme v rámci státního zdravotního dozoru takzvané superkontroly veřejných vodovodů či studní. Za rok jich zkontrolujeme zhruba třicet procent," doplnila Tesařová.

Jak na závěr podotkla, kontroly pitné vody 
v okrese neprokázaly takové problémy, jaké se nyní vyskytly v Praze. Většinou prý jde o drobnosti, které provozovatel okamžitě napraví, 
a další laboratorní kontrola, která bývá do druhého týdne, je v pořádku.

Autor: Aneta Slavíková

10.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení