Výhody facebooku začínají postupně objevovat také některé školy na Pelhřimovsku. Jednou z nich je i Gymnázium Pelhřimov, které si svůj profil na sociální síti založilo letos v lednu. „Facebook je moderní komunikační prostředek a myslím si, že část studentstva na školní facebookové stránce stráví více času než na oficiálním webu školy. Ale samozřejmě záleží na každém, čemu dává přednost. Proto musíme mít oboje, jak oficiální webové stránky školy, tak i ty facebookové," řekl ředitel Gymnázia Pelhřimov Aleš Petrák.

Největší výhodou facebooku je podle něj rychlost komunikace. Zároveň prozradil, že uvažovali také o twitteru, ovšem prozatím jim prý postačí oficiální web školy a facebook.

Populární jsou ankety

Facebookový profil Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov (SPŠ a SOU) funguje už od srpna roku 2011. Do včerejšího dne si tu možnost „To se mi líbí", díky níž mohou uživatelé facebooku získávat novinky 
z této stránky přímo na svůj facebookový profil, zakliklo už 647 lidí.

Na facebookových stránkách SPŠ a SOU Pelhřimov si pak podle informací od jednoho ze dvou správců školního facebooku a zároveň tamního pedagoga Tomáše Jirsy mohou zájemci prohlédnout například bohatší fotodokumentaci, než je na oficiálním webu školy, dále aktuality týkající se organizace školního roku, odkazy na články o škole v periodikách či odkazy na články týkající se okolí školy a problematiky odborného školství. „Dále tu je k dispozici prostor pro naše žáky a bývalé absolventy, kteří tu mohou nabízet například učebnice, a také prostor pro komunikaci se zájemci o studium," uvedl Tomáš Jirsa.

Zároveň dodal, že skvělý ohlas mají na školním facebooku ankety. „Bohužel od letošního roku lze klasické ankety vkládat pouze do takzvaných facebookových skupin, což negativně hodnotí hodně správců obdobných profilových stránek," mínil Jirsa. Nicméně správci facebooku SPŠ a SOU Pelhřimov to vyřešili tak, že například k aktuální anketě o výběru titulů pro filmové představení před Vánoci přidali několik alternativ pro hlasování jako komentáře a studenti hlasují tím, že dají ‚like' příslušnému komentáři. Zástupci školního parlamentu na SPŠ a SOU mají ještě vazbu na facebook Parlamentu dětí a mládeže Pelhřimov, který spojuje téměř všechny pelhřimovské školy a funguje v součinnosti s občanským sdružením Hodina H a s projektem Zdravé město Pelhřimov.

Nové webové stránky spustila nedávno Základní škola v Kamenici nad Lipou. A také ona se rozhodla využít facebook. „Zatím se s facebookem seznamujeme. Uvidíme, co nám jako škole může nabídnout a k čemu všemu ho budeme moci využít," sdělila sekretářka ředitele školy Jana Smutná, která školní facebook spravuje.

Ředitelka Gymnázia dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Hana Havelková si zase pochvaluje, že facebookový profil školy prospívá propagaci jejich gymnázia. Vedle oficiálního facebooku školy tu pak existují ještě další facebookové profily, které jsou k humpoleckému gymnáziu nějakým způsobem přidruženy.

Jsou jimi například Hlášky z produkce Gymnázia dr. A. Hrdličky, kde se studenti mohou v otevřené skupině podělit s ostatními o hlášky, které o vyučování padají, a facebooková stránka Burza Gymnázia dr. A. Hrdličky, kde studenti „obchodují" s učebnicemi.

Kromě výhod pro školy nabízí facebook výhody i pro samotné žáky a studenty při jejich studiu. Ti si totiž často zakládají vlastní facebookové uzavřené skupiny v rámci jedné třídy, do níž mají přístup jen oni. „Většina tříd, včetně té naší, má také svoji tajnou třídní facebookovou stránku. Je lepší, než třídní mail, protože na facebook chodí skoro každý, a když se na stránce objeví nový příspěvek, hned ho každý vidí. Můžeme si zde sdělovat úkoly, radit si s různými esejemi, plánovat akce a podobně," přiblížila studentka humpoleckého gymnázia Veronika Hypšová.

Malá ochutnávka z Hlášek

Zadávání maturitních písemných prací z češtiny s panem profesorem Petrem Janouškem: „Když odejdete z učebny, tak už se sem nesmíte vrátit. I kdybyste si tady něco zapomněli, tak si to vyzvednete až po skončení. A když si uvědomíte, že jste tam napsali chybu a budete ji chtít opravit, tak to už vás vůbec nepustím dovnitř! Vy se budete dobejvat, budete řvát: ‚Janoušku, ne měkký, tvrdý!' Ale ono to bude pořád měkký a na tvrdý se to už nezmění!"
Michal je vyvolán na zkoušení z dějepisu. Komentuje to slovy: „Bože!" Škraby (p. prof. Zdeněk Škrabánek, pozn. red.) na to: „Mě bohatě stačí oslovení ‚pane profesore' nemusíš mi říkat ‚Bože'."
O matematice Janča: „Můžu si prosím dojít na záchod?" Pan profesor Antonín Pustina: „Jistě… Já tu pro vás zatím napíšu na tabuli nějaký příklad." Janča se ve dveřích otočí, jde zpátky a posadí se: „Tak já to radši vydržím."
Čechýno (p. prof. Jan Čech, pozn. red.) sebere studentovi Brázdovi iPad a po chvíli hraní a nadšení povídá: „Kolik stojí takováhle hračka?" Já: „Asi deset tisíc." Čech: „Tak to jsem si dneska pěkně vydělal, co?"

Aneta Slavíková