„Myslím, že Facebook je pro knihovny skvělý prostředek, jak komunikovat se čtenáři. Jsem ráda, že se součástí komunitní sítě stala i naše knihovna,“ sdělila Iva Rajdlová, vedoucí pelhřimovské městské knihovny.

Zprávy i zábava

Na stránkách zájemci najdou aktuální informace o akcích, které knihovna pořádá nebo o nových publikacích ve fondu. Profil se ale snaží nabídnout čtenářům i zábavu. „Dáváme na něj různé odkazy na recenze a další zajímavosti ze světa knih,“ pokračovala Rajdlová. S ohlasem se u fanoušků setkala i fotografická soutěž, již knihovna vyhlásila.

„Čtenáři nám posílali snímky s jarní a velikonoční tematikou. Tři nejlepší si pak odnesli zajímavé ceny, například registraci do knihovny na rok zdarma,“ popsala vedoucí Rajdlová.

Fanoušků přibývá

Vlastní profil na Facebooku rozjíždí také Městská knihovna v Humpolci.„Stránky fungují měsíc. Za tu dobu jsme získali šedesát fanoušků,“ pochvalovala si humpolecká knihovnice Zdeňka Trnková.

Podle ní to není špatný výsledek. „Myslím, že na to, že na Facebooku patříme mezi nováčky, je to dobré číslo. A doufám, že nám příznivců bude stále přibývat,“ usmála se Trnková.

Stejně jako v profilu pelhřimovské knihovny, najdou čtenáři i na humpoleckých stránkách nejrůznější informace a aktuality z dění v knihovně. „Na profil dáváme také zprávy z Doupěte, klubu pro mládež, který v knihovně funguje,“ doplnila Zdeňka Trnková.

I v Humpolci chtějí stránky na Facebooku obohatit o různé soutěže a zajímavosti. „Máme spoustu nápadů, jak fanouškům surfování na našich stránkách na Facebooku zpříjemnit,“ prozradila knihovnice Trnková.

„Nechceme, aby profil nabízel pouze suché zprávy o tom, co se v knihovně šustne. Určitě proto brzy nabídne i zábavu,“ přislíbila Trnková. Na největší komunitní síť se v budoucnu chystá připojit také Městská knihovna v Kamenici nad Lipou. „Profil na Facebooku si plánujeme zavést. Je to dobrý prostředek v komunikaci čtenáře s knihovnou a naopak,“ pochválila Hana Senderáková, vedoucí kamenické městské knihovny.

Na webové stránky nedají dopustit

Kdy se ale čtenáři z Kamenice nad Lipou budou moci stát také fanoušky knihovního profilu na Facebooku si Senderáková zatím netroufá odhadovat. „Opravdu nevím, kdy přesně se do založení stránky pustíme, ale čtenáři se jí určitě dočkají,“ zdůraznila vedoucí Senderáková. Opačný postoj k fenoménu Facebooku zastávají v Městské knihovně v Pacově.

Tam se podle slov vedoucí Lenky Vlachové bez vlastního profilu na největší světové sociální síti klidně obejdou„Myslím, že knihovna stránku na Facebooku zatím nepotřebuje,“ mínila Lenka Vlachová.

Pacovská knihovna vsází především na internetové stránky, které si sama spravuje. „Web máme dobře aktualizovaný. Vše co potřebujeme, si na něj můžeme umístit sami, což je velká výhoda. Takže spoléháme hlavně na oficiální internetové stránky a Facebook zatím nemáme potřebu zavádět,“ uzavřela Lenka Vlachová.