Před pěti zde přišlo při volbách do Evropského parlamentu odevzdat svůj hlas 68 voličů, což představovalo desetiprocentní volební účast. „O volby do Evropského parlamentu a o senátní volby je u nás tradičně slabší zájem,“ říkala zkušená zapisovatelka okrskové volební komise na obrataňském obecním úřadě Alena Vetešníková.

Neméně zkušená předsedkyně ryze dámské pětičlenné komise Radka Cimbůrková připomněla, že i v Obratani nejvíc lákají volby komunální, krajské a přímá volba prezidenta. „Hned v první hodině jsme tady měli dva voliče s voličskými průkazy. Vzhledem k tomu, že Obrataní vede hlavní silnice, nejsou pro nás tito voliči žádným překvapením,“ dodávala Radka Cimbůrková.

Přitom praktická evropská politika má přímý dopad i do této obce, kde na konci loňského roku trvale žilo 813 obyvatel. „Dotace z evropských fondů k nám už v minulosti přišly, bylo to na projekty ve školství nebo pro obecní knihovnu,“ dodávala během čekání na voliče další členka komise a současně členka obrataňského obecního zastupitelstva Alena Polanecká.