Vznikl z bývalé pelhřimovské trafiky stojící nedaleko hotelu Rekrea.

„Nezávislý ostrůvek", který není napojený na elektrickou síť, má odzkoušet technologie využívající větrnou i solární energii.

„Vytvoření nezávislého systému musí však předcházet úspora elektrické a tepelné energie. Proto se na projektu kromě firmy poskytnuvší technologii větrné elektrárny podílí také dovozce LED diod a výrobce přírodních izolačních hmot," vysvětlil iniciátor projektu a majitel stánku Petr Taks z ČDV.

Do konce týdne bude na stánek nainstalován rovněž solární systém.

Rada a žárovky

Na první pohled je stánek jen trochu zvláštním obchůdkem. Kromě rady ohledně využití alternativních zdrojů energie si tam zákazník může přijít pro LED osvětlení a příslušenství. „Postupně přidáme i další sortiment umožňující úsporu energie," dodal majitel. Do konce roku se na veškeré zboží bude navíc podle jeho slov vztahovat dvanáctiprocentní sleva.

Na otevření stánku se přišla podívat i Jarmila Stašáková z Krasíkovic. „Čekala jsem, kdy už to bude hotové, a dneska jsem cestou kolem z autobusu zahlédla, že se otevření právě chystá. Myslím, že obchůdek bude mít úspěch. Lidé určitě projeví o LED žárovky zájem. Já si je přijdu koupit v první řadě," řekla.