Alespoň to tvrdí jejich výrobci. Elektronická cigareta, která má zahnat hlad kuřáků po té klasické, funguje na baterie. Její tvar je podobný cigaretě. Místo tabáku používá náplně s nikotinem a speciální aromatickou esencí.

A právě o rozdílnosti běžné cigarety od té elektronické, o jejích druzích či zákaznících, jsme hovořili s Pavlem Musilem z Humpolce. Ten se stal z příležitostného kuřáka běžných cigaret kuřákem právě elektronické cigarety a navíc je na Pelhřimovsku od letošního března i jejím dovozcem a prodejcem.

Kouříte?
Dříve jsem byl příležitostným kuřákem standardních cigaret. Nemusel jsem přestat ze zdravotních ani finančních důvodů, ale využil jsem příležitost a nyní kouřím už jenom elektronickou cigaretu s různými náplněmi.

Náplní je mnoho?
Ano. Spektrum je nepřeberné. Od tabáku, přes ovoce až po různé příchutě bonbonů. Důležité je, že lidem, kteří kouří elektronickou cigaretu, nezapáchá z úst, odpadá kašlání a podobné neduhy, které jsou spojeny s kouřením standardních cigaret.

Jaký je tedy rozdíl mezi klasickou a elektronickou cigaretou?
Rozdíl je v menším počtu škodlivých látek. Elektronická cigareta, potažmo její náplň se skládá zpravidla z potravinářských surovin, které jsou na bázi glycerinu a vody což vytváří páru a hustou emulzi. Samozřejmě nechybí přídavek nikotinu. Náplň obsahuje vlastně pouze to, co kuřák potřebuje ke své závislosti. Tělo kuřáka si žádá pouze nikotin. Ne už dehet a další stovky karcinogenních látek, které se vytvářejí spalováním papíru a hořením tabáku. To už nikdo nepotřebuje.

Jak dlouho elektronická cigareta vydrží?
Na akumulátor je poskytována standardní záruka dva roky. Další kategorií jsou nástavce s náplní, které procházejí generačními modernizacemi. Nástavce vytvářejí páru a kouř. Jejich životnost je 3 až 4 měsíce, přičemž samotný nástavec vychází na 100 až 200 korun.

Tyto cigarety stejně jako ostatní elektronika jdou vývojově stále dopředu. Kolik je aktuálně jejich druhů?
Ty, které byly uvedeny na trh letos na jaře, jako naprostá novinka, jsou nyní už „dinosaury". Během půl roku se přes nás převalily už tři modernizace. Vývoj jde obrovským tempem dopředu. Jinak elektronické cigarety rozlišujeme na pánské a dámské, které jsou většinou tenčí, elegantnější, ale také s menší náplní a s menší kapacitou akumulátoru. Kvalitnějších cigaret je asi 10 typů. Záleží vždy na zákazníkovi, který typ si vybere. Rozhodně bych každému doporučil poradit se přímo na prodejně, vybrat si sobě podle potřeb a ne jenom podle ceny. Nejhorší jsou internetoví prodejci, kteří udělají vše pro to, aby dosáhli nejnižší ceny a proto objednávají od výrobců nejnižší možnou kvalitu  například nabíječky s nízkým výkonem, které se brzy přehřívají a tím pádem se brzy zničí. Stejné je to i s akumulátory. Navíc kapaliny v náplních do cigaret od neznámých výrobců bez certifikátu o složení a testování jsou velkou sázkou do loterie. Jsou sice levné, ale většinou velmi ředěné a nechutné. Jde o to, aby člověk sice nekoupil něco levně, ale pak aby to draze neprovozoval. To je veliký rozdíl. Za pár měsíců se pak cenová výhoda zcela ztratí.

Kdo nejvíce e-cigarety kupuje?
Spíše k nim inklinují starší generace od 30ti let výše. Tito lidé se chtějí odnaučit nebo omezit kouření buď ze zdravotních, nebo finančních důvodů. V poměru žena – muž je to jedna ku čtyřem.

V jakém rozmezí se pohybuje cena elektronické cigarety?
Nejlevnější modely jsme zákazníkům schopni zkonstruovat za zhruba 600 korun. Samozřejmě můžeme sestavit model, který bude mít displej, svítí barevně nebo má počítadlo stisknutí. Nejdražší model vyjde i na 1900 korun. Nabízíme i elektronické dýmky. Jedna vyjde na 2 tisíce korun.

Co je e-cigareta

Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru podobnou kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tuto páru pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Chemicky se náplň nemění. Česká republika se stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se e- cigareta začala distribuovat.

zdroj: www. wikipedia.org