Ryby tam začaly ve velkém hynout v noci na pondělí. „Už tři dny od rána do večera odvážíme mrtvé ryby do kafilérky. Zatím to může být přibližně dvě stě padesát kilogramů. První začaly hynout bílé ryby, následovali dravci a teď už lekají i kapři,“ přiblížil Miroslav Novák, jednatel organizace rybářského svazu v Pelhřimově.

Ilustrační foto
Do škol na Vysočině jde šedesát tisíc žáků, konečná čísla ovlivní malí Ukrajinci

Příčiny úhynu zatím nejsou stoprocentně známé. „Jednou z variant je nedostatek kyslíku. Hygienici odebírali vzorky vody, které nám snad prozradí více. Je totiž možné, že k úhynu přispěl i splach z polí přítokem do Stráže,“ uvedl starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Již nyní rybaří vědí, že v rybníce se nachází opravdu mizivé množství kyslíku. U břehů jej je trochu, v hloubce dokonce žádný. „Největší roli pravděpodobně hrála vedra a přemnožené mikroorganismy. Nyní, jak se ochladilo, začaly odumírat, rozpadat se a tím i spotřebovávat enormní množství kyslíku. Další alternativou je, že po víkendových prudkých deštích se do rybníka mohlo dostat hnojivo z polí. Více nám řeknou rozbory, které budou hotové doufejme do týdne,“ doplnil Novák.

Profesor rybářství z Mendelovy univerzity v Brně Radovan Kopp.
Profesor rybářství: Na jižní Moravu se blíží problémy. Sinice si nás ochočily

Jedná se pravděpodobně o největší rybářskou katastrofu za hodně dlouhou dobu. Jak starosta Med, tak jednatel Novák obdobné úhyny nepamatují. „Za pětašedesát let v Pelhřimově jsem podobnou katastrofu nezažil,“ povzdechl si Novák.