„A na takovéhle brusce děda dřív dělával," povídá tatínek synkovi, zatímco dědeček si jde stroj prohlédnout zblízka.

Dětem byl přizpůsoben i doprovodný program, který sliboval historický šerm, dětský koutek či výstavu modelů letadel a aut přichystanou zaměstnanci Agrostroje, ačkoli ta zaujala i mnohé „velké kluky".

Automat na sladké raději než lis

Přes bohatou nabídku programu některé děti dlouhá prohlídka strojů – občas vydávajících i prapodivné zvuky – trochu nudila. Není divu, že zajímavější než lisy nebo frézy jim pak připadaly automaty na sladkosti. Čokoládu nebo bonbon jim průmyslový robot nepodá.

„Největší zážitek mají z automatu," zaznívá ze smějícího se hloučku rodiny se dvěma děvčátky, které právě rozbalují sušenky.

Starší děti, které se už zamýšlejí nad výběrem střední školy, měly příležitost se přímo v areálu Agrostroje dozvědět něco o studiu na Střední škole Pelhřimov a Středním odborném učilišti zemědělském a služeb Dačice, jež se na dni otevřených dveří prezentovaly.

V prostoru mezi jednotlivými výrobními halami se zájemci mohli svézt v koňské bryčce nebo vláčkem – a to vše za hudebního doprovodu country kapely Garden Party Band z Dobré Vody u Pelhřimova.

Přes tři tisíce

Agrostrojem v sobotu podle informací personálního ředitele firmy Zdeňka Pavlovského prošlo 3 348 lidí.

Akce se přitom uskutečnila po několikaleté pauze. Naposledy se v minulosti dveře výrobních hal v Pelhřimově, ale i v Počátkách zvídavým návštěvníkům otevřely v roce 2008, kdy tam zavítalo podobné množství lidí.

Dominika Dufková