Cenu v kategorii žáci a studenti obdržel oktaván pelhřimovského gymnázia Václav Miřátský, který se probojoval mj. na Mezinárodní fyzikální olympiádu v Kazachstánu.
Moderátorovi Martinu Váňovi řekl, že by chtěl vystudovat matematicko-fyzikální fakultu a zůstat pak na ni jako vědec. Jednoduše podotkl, že na matematice a fyzice ho baví to, že mu oba předměty jdou.
Taekwondistka Adriana Šimánková se z předávání omluvila, zrovna totiž v Řecku bojovala o nominaci na mistrovství světa. Diváky pozdravila přes video, cenu převzala její sestra Daniela. Starosta František Kučera řekl, že jako divák na vánočním turnaji poznal, jak je tento sport náročný – o to víc ho těší, že Pelhřimáci jsou v něm dobří.
Nemalý cíl si klade i další oceněná sportovkyně, Anna Kynčlová, který hraje tenis za Prostějov. Teď má smůlu v tom, že jako patnáctiletá se nově musí poměřovat až s osmnáctiletými konkurentkami, ale během roku by se z 850. místa světového žebříčku chtěla dostat pod 200. místo.
Ještě lepší umístění by ji pak umožnilo dostat se na juniorské grandslamy. Místostarosta Ladislav Med se prý už těší na finále Kynčlová-Kvitová – s Petrou Kvitovou ostatně tato dívka už byla na soustředění.
Cenu města v kategorii podnikatelé převzal manažer Rimowy Vladimír Kozler. Tato firma vyrábějící kufry každým rokem celosvětově hlásí dvouciferný růst a v Pelhřimově se dál hodlá rozšiřovat.
Kromě řízení firmy Kozler loni nechal postavit areál Beachwell, jehož nabídka plážového volejbalu a dalších aktivit podle místostarosty Josefa Kocha ve městě chyběla.
„I když jsem náplava, považuji Pelhřimov za druhý domov a věřím, že si lidé cestu k Beachwellu najdou," řekl Kozler a poděkoval také rodičům své ženy, kteří ho k podnikání v Pelhřimově přivedli.
Zvláštní pocit zažil Leopold Bambula, za jehož starostování tyto ceny vznikly a sám je 11 let předával – v sobotu cenu naopak přebíral, a to v kategorii zásluhy o rozvoj města.
I on jako rodák z Jindřichohradecka je „náplavou", i když v Pelhřimově působí už 50 let.
„Když jsem sem poprvé přijel, autobusy parkovaly na náměstí a na rozdíl od Hradce na mě Pelhřimov působil provinčním dojmem," řekl s tím, že teprve pak si město oblíbil.
Doplňkovou dobrovolnickou cenu Křesadlo převzal z rukou vedoucí pelhřimovského Fokusu Marie Doudové Michal Novák. „Lidé jsou dnes zvyklí dělat něco za něco, ale je osvobozující dělat něco jen tak," vyznal se dobrovolník.
Parlament dětí a mládeže dále ocenil ředitele gymnázia Aleše Petráka. Na dotaz, co si studenti ze školy mají odnést, odpověděl: „Kromě uplatnění svých dovedností i to, že v životě nic není zadarmo."
Přestávky mezi předáváním cen patřily kulturním vystoupením. Magdalena Škodová s komorním orchestrem pelhřimovské ZUŠ zpívala skladbu G. F. Händela. Mažoretky Kytičky z pelhřimovského DDM tancovaly na píseň No Limit. Taneční soubor ZUŠ Pelhřimov představil Kouzlo valčíku. Tereza Fantová zpívala s doprovodem kytary a cajonu. Historik Zdeněk Martínek představil unikátní a zatím nejstarší rytinu města z roku 1809. V přísálí hrála Synkopa.
Dobrovolné vstupné činilo 19 189 korun. Ty podle ředitelky Charity Martiny Kábelové půjdou na pomoci lidem v nouzi.