VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dutinu, v níž kdysi pobýval ponocný, střeží nový šindel

Jiřice – Kolik přesně je staré „dámě" let, nikdo neví. Její stáří se odhaduje na šest set až osm set let, a to už si bezesporu zaslouží zvláštní péči.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Dutinu památného stromu zakrývá nový šindel. Zevnitř je lípa ošetřená, zdravotní zásah se nevyhnul ani koruně, kterou odborníci prořezali a zpevnili. Foto: Deník/Aneta Slavíková

Jiřičtí to moc dobře vědí, a tak své dominantě, památné lípě, zařídili potřebné ošetření. Jak vysvětlil starosta Jiřic Miroslav Jirků, jednou za deset let stará lípa vyžaduje zdravotní průzkum a ošetření. Nyní se ale dozvěděli, že vzhledem ke stáří stromu by se taková údržba měla uskutečňovat častěji.

Dosud poslední větší ozdravnou kůru absolvovala Jiřická lípa v roce 2009. Letos nastal čas na další. „Lípa má velkou, zvenku otevřenou dutinu, která kdysi byla zakrytá dřevěným šindelem. Nyní jsme zajistili nové zakrytí dutiny, opět šindelem. Vevnitř byla lípa očištěná a razantní prořez potkal korunu stromu. Ta totiž byla tak masivní, že jsme se obávali, aby některé větve nespadly. Odborníci pak korunu ještě zpevnili," popsal Jirků.

Odborný zdravotní zásah prováděla českobudějovická firma Wisteria pod vedením Vladislava Skoumala. Revitalizace lípy trvala od poloviny srpna do 10. září a stála asi dvacet tisíc korun. Částku zřejmě pokryje dotace. „Dozvěděli jsme se, že s ohledem na stáří lípy bychom odborné prohlídky stromu měli realizovat už každých pět let. Dohlížet by na ně měla paní Hausvaterová z Agentury ochrany přírody a krajiny," doplnil jiřický starosta.

Památná lípa měří v obvodu osm a půl metru, do její dutiny se vejde deset dospělých lidí. Je nejen dominantou obce, ale také její patronkou. „Podle pověsti v její dutině sídlil jiřický ponocný a nepozorovaně sledoval dění kolem," připomněl Jirků.
K památnému stromu se ale vážou další pověsti, například ta, podle níž je lípa vysazená na místě, kde našli zatoulanou kněžnu z hradu Orlík nad Humpolcem. Jiná vypráví o Janu Želivském, který pod lípou kázal o husitském učení. Ostatně strom je známý také jako lípa Jana Želivského. „Vedle lípy stojí penzion, a když k nám zavítají turisté, tak u něj zaparkují a jejich první kroky směřují právě k lípě," prozradil starosta Jirků.

Jiřičtí jsou na památný strom zkrátka pyšní. Například tamní školáci se mohou pochlubit fotografiemi právě pod lípou. „Je to taková naše hezká památka, líbí se mi a jsem ráda, že se udržuje," zmínila obyvatelka Jiřic Ivelína Pospíšilová.

Autor: Aneta Slavíková

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení