Vyrábí dušičkové dekorace, adventní věnce a ve volném čase jí pod rukama vnikají krásné postavičky z proutí a sena v nadživotní velikosti. Právě v těchto dnech má více práce než jindy a její výrobky budou zdobit nejen hřbitovy, ale i domácnosti.

Co vás inspirovalo k výrobě domácích dekorací?
Na prvotní inspiraci si už nevzpomínám, ale chtěla jsem si nějak zkrášlit domov a dělat to, co mě baví.

Takže vás bavilo odmalička něco vytvářet?
Přiznám se, že nebavilo. Vyučila jsem se zahradnicí a jistý potenciál ve mně viděl už můj mistr, ale já to v té době odmítala. Dávala jsem přednost rytí záhonů než výrobě věnců. Na chuť ručním pracím jsem přišla až po škole. Rozhodně se do toho ale nevztahovalo šití nebo pletení, mnohem raději jsem vytvářela zajímavé a odlišné věci. Něco, co nedělali všichni.

Co vás baví vyrábět nejvíce?
Nejvíce mě baví právě dušičkové věnce. Možná to bude znít morbidně, ale začínala jsem s pohřebními věnci, které měly velký úspěch. Časem jsem zůstala u dušičkové vazby, kterou mám opravdu ráda. Podle mě se právě na Dušičky dá použít nejvíc přírody. Bříza, mech, šišky a kaštany jsou materiál, který mám nejraději.

Máte v období Dušiček více práce?
Rozhodně. Je to hlavně i tím, že se zaměřuji právě na dušičkové vazby a věnce. Ostatní zakázky mám jen nárazově. Určitou výzvou jsou pro mě velké dekorace z proutí nebo sena, kterými se zabývám posledních několik let.

Chtějí lidé nějaké speciální věnce, nebo dávají přednost klasickým?
Mám svůj styl, který dělám, a lidem se líbí. Dříve jsem dělala v obchodě, kam chodili zákazníci s různými požadavky, ale to není cesta, kterou bych chtěla jít. Bylo psychicky náročné vyhovět každému. Z tohoto důvodu jsem se vrátila k domácí výrobě a menšímu počtu variací. Tato práce mě baví a naplňuje.

Existují ve výrobě věnců nějaké módní trendy?
V dušičkových věncích je stále nejpopulárnější klasika. Určité módní trendy se objevují na Vánoce, kdy každý rok je v kurzu jiná barva, ale je to jako móda, každému sluší něco jiného. Člověk by měl brát v úvahu interiér, do kterého výzdobu chce. Staré chalupě nesluší lesklé ozdoby, stejně jako do moderního bytu bych nedávala perníčky.

Kde jsou aktuálně k vidění vaše práce?
V Zahradě na Číhalce, kde pracuji a kde se mé dekorace i prodávají. Velké dekorace dělám jen pro Častrov, abych udělala radost dětem, za to se na nich opravdu vyřádím. Používám na ně březové proutí. Na Velikonoce vyrábím i zajíce ze sena ve velikosti člověka. Aktuálně je před školou k vidění obří dýně.

Jana Kudrhaltová