Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovů pro seniory je dost. Na pořadu dne je proto jiné řešení

Kamenice nad Lipou – Domov pro seniory v Kamenici nad Lipou s největší pravděpodobností nebude, ale díky dotaci by ve městě mohli vybudovat dům s pečovatelskou službou.

26.10.2015
SDÍLEJ:

V Kamenici zřejmě vznikne dům s pečovatelskou službou.Foto: Ilustrační foto: Deník/Jana Elznicová

Tuto informaci sdělil kamenický starosta Ivan Pfaur, který zároveň zmínil, 
že vybudování zařízení pro seniory je jednou z hlavních priorit vedení radnice.

V současné době musí kameničtí senioři žít rozptýleně po různých domovech důchodců v okrese, což pro ně není snadné. Musejí opustit prostředí, které dobře znají, 
a jsou odloučeni od své rodiny, přátel a známých.

V Kamenici nad Lipou totiž zařízení pro seniory chybí. „Ani stát a ani kraj již domovy důchodců údajně nepodpoří, jelikož kapacita těch stávajících v regionu je prý dostatečná. Jediná možnost, jak domov důchodců postavit, je bez využití dotace, na což město nemá volné finanční prostředky. Případně by se do budování zařízení mohl pustit soukromý investor," nastínil situaci Pfaur.

Pokud by se město rozhodlo pro budování domu s pečovatelskou službou, mohlo by využít dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Jedná se o čerpání dotací z Evropské unie. Prozatím se ale na vyhlášení takového dotačního titulu čeká. „Budovu, kde by mohl být dům s pečovatelskou službou, už máme vyhlédnutou. Pokud by podmínky dotace byly pro město přijatelné, určitě si podáme žádost," ujistil kamenický starosta. Jeden dva byty by v novém domě mohly být v režimu domova důchodců. Zda to bude možné, potvrdí až finanční analýza záměru. Ta je součástí žádosti 
o dotaci. Žádost musí schválit i kameničtí zastupitelé.

V Kamenici se o jen částečně pohyblivé či ležící pacienty stará občanské sdružení OPUS, které jim poskytuje zdravotnickou péči přímo u nich doma.

Starším lidem pomáhá i farní Charita. Jak řekla její ředitelka Jitka Koubová, už dva roky s městem řeší potřebu vybudovat chybějící zařízení pro seniory. „Zájem o něj určitě je, několikrát jsme mezi lidmi dělali průzkum a Kameničtí 
o domově pro seniory často hovoří. Dům s pečovatelskou službou by mohl být pro patnáct až dvacet klientů. Fungoval by nepřetržitě a i méně soběstačným lidem by se tam dostalo péče, kterou v současnosti vykonáváme u nich doma," podotkla Koubová.

Doplnila, že seniorům by nové zařízení nabídlo i více možností trávení volného času. Výhodou by byla i nepřetržitá zdravotní péče.

Autor: Aneta Slavíková

26.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení