Duka ale upozornil na to, že rozhodnutí o vzniku nového biskupství není v jeho kompetenci.

S myšlenkou na vznik biskupství na Vysočině nedávno přišli někteří katoličtí intelektuálové z kraje. Vadí jim, že území patřící mezi regiony s nejvyšším podílem věřících v zemi je rozděleno do tří diecézí. Rozhodnutí o vzniku nového biskupství náleží Vatikánu.

Volání věřících z Vysočiny po větší pozornosti biskupů podle Duky legitimní je. „Tady si myslím, že spíš bychom my jako biskupové měli říci, že budeme věnovat větší pozornost té části diecéze, která se nalézá v Kraji Vysočina, a budeme zde častěji přítomni," řekl.

Stížnosti věřících z Vysočiny, že na ně biskupové zapomínají, zná Duka sám z doby, kdy byl hlavou královéhradecké diecéze, pod kterou část kraje také spadá. Podle Duky ale zřízení nového biskupství není snadné, což ukazují i příklady z Polska. Dodal, že je to také o personálním zabezpečení a o penězích.

Skupina katolíků z Vysočiny, mezi které patří například krajský předseda TOP 09 Jiří Blažek, se už kvůli novému biskupství obrátila s žádostí o slyšení na Českou biskupskou konferenci. Napsali o tom i papeži Benediktu XVI. Zástupce této iniciativy Tomáš Zdechovský uvedl, že tento týden přišel organizátorům výzvy dopis z České biskupské konference. V něm se píše, že členové konference se tímto problémem budou zabývat v říjnu.