Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důchodci z Onšova dojeli až na Měsíc

Onšov – Senioři z onšovské-ho domova důchodců v neděli oslaví zdolání cesty na Měsíc.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Za šestnáct let, pět měsíců 
a sedmadvacet dní ujelo 77 důchodců z domova v Onšově přes 381 tisíc kilometrů na rotopedu.
Známý český režisér Marek Dobeš o tom se svým týmem natočil dokument.

„Před několika lety jsme dostali jako sponzorský dar rotoped. Postupně tak vznikl nápad nejen zlepšovat klientům kondici, ale zapisovat jim ujeté kilometry, aby nepřicházeli k rotopedu a ne-začínali stále od nuly," popsal prvotní myšlenku projektu ředitel Domova důchodců Onšov Václav Jaroš.

Zanedlouho jedna z uživatelek ujela tisíc kilometrů, což bylo přibližně ekvivalentem cesty do Holandska. Logickým pokračováním byla cesta do Paříže a další putování po Evropě. Ujeté kilometry se posléze sčítaly dohromady všem cestovatelům a Domov důchodců Onšov slavnostně dojel až k pramenům Amazonky.

Tak začala netradiční iniciativa, jež vyvrcholila v podobě cesty na Měsíc. Tuto neděli se setkají takzvaní cyklonauti a jejich přátelé s filmovým štábem České televize, aby natočení dokumentu, který nese název Cesta na Měsíc, řádně oslavili. „Příběh naší cesty na Měsíc od samého zrodu až po famózní dojezd do cíle budou moci naši věrní příznivci a ti, kteří dokument ještě nestihli, vidět od 13.30 hodin," řekl, jak bude vypadat zahájení oslav, Jaroš.

Po zhlédnutí téměř pětadvacetiminutového dokumen-tu se uskuteční beseda s filmovými tvůrci. „Při této příležitosti uděláme zabijačko-vé hody a košt moravských vín. Jako zlatý hřeb máme pro všechny účastníky připravený koncert, a to ne jen tak ledaskoho. Zazpívá sám Josef Zíma a Yvetta Simonová," prozradil Václav Jaroš.

V rámci oslav si budou moci návštěvníci domova prohlédnout také fotografie, které vznikly během natáčení dokumentu Cesta na Měsíc. „Díky tomu, že se naši důchodci zapojili do projektu 
a poctivě šlapali, tak se jim výrazně zlepšil zdravotní stav. Lépe se jim chodí, mají lepší tlak a srdíčko," pověděl přínosy projektu Jaroš.

Klienti Domova důchodců Onšov, ale cestují i po vlastních nohou. „S důchodci jezdíme i do zahraničí. Společně jsme navštívili například Řecko, Slovensko nebo také Holandsko," řekl o dobrodružstvích Jaroš. Odvážná důchodkyně s Parkinsonovou chorobou se dokonce i proletěla balónem.

Autor: Denisa Šimanová

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení