Za ním je už jenom Jihlava a Třebíč. Lidé na odpočinku si přesto nijak zvlášť nestěžují.

„Já osobně vyjdu s penězi dobře. Naštěstí mám příjem navíc z nájmu, takže výše důchodu nehraje takovou roli. Ovšem na druhou stranu mi přijde nespravedlivé, že díky tomuto příjmu musím platit 400 korun za psa, zatímco normální důchodkyně by platila stokorunu,“ shrnula svoji situaci jednaosmdesátiletá Naděžda Chládková.

Hospodaří i s málem

V roce 2006 připadal v Pelhřimově na jednoho seniora důchod ve výši 7971 korun. To je oproti loňskému roku o 562 korun méně. Někomu se to zdá jako směšná částka, jiní si však na svůj příjem nestěžují a uvítají každý přídavek.

Třeba starší páry, které žijí spolu, ale výdaje tolik netrápí. Pokud navíc bydlí ve vlastním domě, mají v podstatě vystaráno.

„Já beru asi 8500 korun a manžel ještě o něco víc, takže si nestěžujeme. To je takový ten průměr, a jelikož jsme dva, tak se s tím dá vystačit. Ovšem chápu, že když je člověk sám a platí například nájem, tak je to horší,“ řekla Alena Svobodová.

V rozmezí let 2002 až 2007 vzrostl průměrný starobní důchod v kraji Vysočina zhruba o 28 procent, což představuje částku 1836 korun. Pelhřimovsko sice spadá do zemědělské oblasti, kde jsou platy a mzdy nižší, ale důchodci s příjmy většinou vystačí.

Odlišná situace nastává v domovech důchodců. Tam senioři sepíší smlouvu a podle ní se pak řeší veškeré finanční záležitosti. „Ve smlouvě je částka, kterou musí klient uhradit, ale pokud takový důchod nepobírá, má ze zákona právo na patnáctiprocentní doplatek. Ten zaplatí domov důchodců, respektive stát,“ vysvětlil ředitel Domova důchodců v Proseči u Pošné Jiří Hormandl. S poplatky za ubytování jsou mnohdy problémy.

Drahé léky nepotěší

„Vycházím jen tak tak. Když teď navíc udělali ty placené léky a návštěvy ordinací, nejvíce se to dotýká právě starých lidí,“ postěžovala si Venuše Stoklasová z Domova důchodců v Onšově. Zároveň však přiznala, že se jí tamní zařízení velmi zamlouvá a je v něm spokojená.

„Co se týče zdejších poměrů, můžu jen chválit. Vaří nám tu výborně, sestřičky jsou hodné a dobře se o nás starají. Jsem tu ráda,“ dodala Stoklasová.

Simona Valentová