Pelhřimovská univerzita funguje už pět let a má za sebou deset semestrů. Aktivní senioři se během nich seznámili s nejrůznějšími tématy, například z oblasti umění, astronomie, zdraví, geometrie či etiky. „Počet seniorů toužících po vzdělání se pohybuje kolem dvaceti. Někteří odešli blíže ke svému bydlišti, jiní naopak přešli k nám. Zrovna v tomto semestru k nám přistoupilo asi pět nových tváří," prozradila projektová manažerka Hodiny H Eva Havlíčková.

Většina studentů na přednášce nebyla poprvé, jako například Bohumila Macáková z Pelhřimova. „Na univerzitě třetího věku jsem asi pošesté a jsem tu moc spokojená. Dřív jsem byla zvyklá pořád zaměstnávat hlavu, tak jsem to nechtěla měnit ani po odchodu do důchodu. Když se mi naskytla tato možnost, byla to pro mě jasná volba. Člověk se zde dozví spoustu zajímavostí a rozšíří si obzory," řekla bývalá učitelka.

Slova Macákové potvrdil i Walter Voger z Humpolce. „Nemám přesně spočítané, pokolikáté tu jsem, ale mám za sebou přibližně tři roky. S předchozím studiem jsem spokojen, nejvíce mě bavily historické slohy, astronomie a geometrie. Některé téma mi nesedlo, ale to se stává. Studium je pro mě lehké, protože řadu věcí vím a zbytek se doučím," pochlubil se Voger.

Tento semestr bude věnován architektuře v období českého baroka. Začal včerejší přednáškou a na dalších pěti přednáškách, které proběhnou jednou za čtrnáct dní, se netypičtí studenti budou setkávat až do dubna. „Matematika pro mě byla těžší, ale přednášky o umění a renesanci jsem si ohromně užila. Takže na baroko se moc těším," dodala Macáková.

Po každé videopřednášce senioři napíší test. Další je čeká doma, ale mohou ho splnit i přímo v Hodině H. „Studenti přistupují ke studiu opravdu svědomitě, učí se doma ze skript, podtrhávají si poznámky nebo v televizi sledují pořady s daným tématem," pochvaluje si Havlíčková

Ti, kteří kurz zdárně zakončí závěrečným testem, obdrží osvědčení o absolvování. „Senioři si na předání pamětního listu mohou vybrat jedno ze tří míst určených Českou zemědělskou univerzitou v Praze. V minulosti jsme byli například v Třešti nebo Českých Budějovicích. Když si z nějakého důvodu z těchto tří míst nevyberou, zajdeme alespoň na společný oběd," doplnila Havlíčková.

Jana Kudrhaltová